Satış onayı bekleyen araçlar gümrükte çürüyor

Marmara Depremi için 1999 yılında Türkiye’ye gönderilen yardımların hâlâ Haydarpaşa Limanı’nda beklediği yönündeki haberler gümrükleri yeniden gündeme taşıdı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu araçlarla ilgili mahkeme kararı bir türlü çıkmadığı için satışlar yapılamıyor. Sadece Van’daki işletme sahasında bu yüzden 20 yıla yakın süredir satılmayı bekleyen araç bulunduğu ifade ediliyor. Gümrüklerde ele geçirilen kaçak eşyalar, Maliye Bakanlığı’na bağlı Tasfiye İşleri Genel Müdürlüğü’ne (Tasiş) veriliyor. Satışı için bölge mahkemelerinden karar çıkması gerekiyor. Gerekli hukukî sürecin genellikle 2-3 yıl arasında tamamlandığı dile getirilirken, bazı mahkemelerin yaklaşık 10 yıl sürdüğü belirtiliyor. Bu sırada birçok eşya da ekonomik ömrünü tamamlamış oluyor.

Kendilerine gelip de satamadıkları eşya sayısının sınırlı olduğunu ifade eden kurumun Genel Müdürü Mustafa Dağüstü, “Depolarda yıllarca bekleyen araçların bizimle ilgisi yok.” bilgisini veriyor. Resmi verilere göre 2005 sonunda 2 bin 474’ü Tasiş’in depolarında, 289’u ise liman ve valilik gibi yerlerin depolarında toplam 2 bin 763 araç satışa çıkmak için yargıdan gelecek kararı bekliyor. Tasiş Genel Müdürü Mustafa Dağüstü, kendilerine teslim edilip satılamayan fazla sayıda eşya olmadığını belirterek, “Birinci ay satamazsak dördüncü ay mutlaka satarız. Depolarda yıllarca bekleyen eşyaların bizimle ilgisi yok.” ifadelerini kullanıyor. Tasfiyelik bir aracın en fazla dört ayda bir devrettiğine dikkat çeken Dağüstü, ancak şeker, çay, petrol gibi analiz gerektiren ve eşyanın özelliğinden kaynaklanan bekleme süreleri olabileceğini dile getiriyor. Kaçak eşyalar, gümrüklerin işlettiği F tipi antrepolarda muhafaza ediliyor. Buraların yetersiz kalması halinde, bazı işletmeler de bu amaçla kullanılıyor.