Satışa çıkarılan fabrika alıcı bulamadı

Bilecik II. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren, ancak son birkaç yıldır üretimini yavaşlatan İtalteks, borcu olduğu Oyakbank tarafından icraya verildi.

İkinci artırma ise 17 Nisan’da yapılacak.
Merkezi Bursa’da bulunan ve 10 yıldır Bilecik’te tekstil üretimi yapan İtalteks, son birkaç yıldır sıkıntılı günler yaşıyor. Tekstil sektöründeki genel sıkıntılara bankadan alınan krediler de eklenince çıkmaza giren fabrika, üretimini büyük ölçüde azalttı. II. OSB’nin önemli istihdam sağlayan firmalarından birisi olan İtalteks, borçlarını ödeyemeyince icra ile karşı karşıya kaldı.

Yurtdışından bazı bankalarla da mali sıkıntısı olan İtalteks’ten alacağını tahsil edemeyen Oyakbank, Bilecik İcra Müdürlüğü’ne müracaat ederek fabrikanın satışını istedi. 7 Nisan’da satışa çıkarılan fabrikaya talipli çıkmayınca satış 17 Nisan’a ertelendi. Oyakbank’ın İtalteks’ten 4 trilyon alacağı olduğu belirtiliyor.

Bilecik İcra Hukuk Teknik Merci Hakimliği, 203 bin metrekare alan üzerinde bulunan, 31 bin 880 metrekare kapalı alana sahip 2 adet fabrika, 1 adet kompresör binası, 2 adet trafo binası, 1 adet kazan binası, 1 adet 3 katlı idari bina, 1 adet su deposu, 1 adet bekçi kulübesi ile üretim yapılan makinelere toplam 49 trilyon 464 milyar 591 milyon lira değer biçti. Bu miktarın 28 trilyon 488 milyar lirasını fabrika içinde bulunan makineler, 742 milyar 12 milyon lirasını elektrik aksamı, 20 trilyon 233 milyar lirasını ise arsa ve arsa üzrindeki binalar oluşturuyor.

Fabrika yetkilileri ise, fabrikada üretimin devam ettiğini, yurt içi ve yurt dışındaki bazı bankalarla mali sorunlar yaşadıklarını belirterek, bu sorunları aşacaklarını ve üretime devam edeceklerini kaydettiler.