Sauna çetesi davasında ‘Emniyet’ adı

''Sauna çetesi'' davasında sanık Kasım Zengin'in avukatı, müvekkilinin 1997'den bu yana Emniyet'te ''gayriresmi ajan'' olarak çalıştığını iddia etti.

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır ile şarkıcı İbrahim Tatlıses’in de aralarında bulunduğu 18 sanıklı dava dün Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, davanın kilit ismi sanık Kasım Zengin’in avukatı Fatih Aktaş, müvekkilinin organize suç örgütlerinin çökertilmesinde etkili olduğunu, futbolda şike iddialarının içinde bizzat bulunduğunu, ordu içindeki illegal bir oluşumu deşifre etmek üzere Ankara’ya geldiğini söyledi.

Zengin de “10 yıl devlete çalıştığını, ancak kanıtlarını cezaevinden çıktıktan sonra sunabileceğini” belirtti.

Avukat Aktaş, daha önceki duruşmalarda dile getirdiği “Zengin’in akıl sağlığının yerinde olmadığı” iddiasını da tekrarlayarak, aksi yöndeki raporların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü ve “müvekkilimin cezai ehliyeti yok” dedi.

Emniyet yalanladı

Emniyet Genel Müdürlüğü ise, Kasım Zengin’in polis muhbiri olduğu yönündeki iddianın gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Hiçbir hukuki kanıtı bulunmayan, bir zanlı avukatının müvekkilini savunmaya yönelik ifadelerinin, yargı süreci devam ederken manşetlerden haber olarak verilmesinin, her türlü zorluğa rağmen görev yapan (haberlerde olduğu gibi) güvenlik güçlerimizin ve halkımızın moral ve motivasyonuna yaptığı etkiler kamuoyunun takdirine sunulur” denildi.

Dava süreci ve suçlamalar

Küre operasyonu kapsamındaki davada savcı, “sauna çetesi”nin lideri olduğu öne sürülen Kasım Zengin ve eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır hakkında 31 yıldan 74 yıla kadar hapis cezası istiyor. Savcılık aynı davada yargılanan İbrahim Tatlıses için de 18 yıl 6 aya kadar hapis talep ediyor.

Savcılık mütaalasında, çetenin lideri olduğu öne sürülen Kasım Zengin, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır, Osman Selçuklu ve Serdar Yük tarafından suç örgütü kurulduğu, yeterli araç-gereç ve eleman sağlanarak eylem planlamalarının yapıldığı belirtiliyor.

Savcılığa göre sanıklar haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla cebir ve tehdit yöntemleri kullanan silahlı örgüt kurdu. Ayrıca bu örgütü yöneterek, devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini ellerinde bulundurdular.

Savcılığa göre, sanıkların eylemleri bununla da sınırlı kalmadı. Mütaalada silahla birden çok kişiyi gasp, tehdit, çalışma hürriyetini tahdit, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve ruhsatsız silah bulundurmak suçları da kayıtlı.

Sanık Yüzbaşı Gökhan Nuri Bozkır’ın da bu örgüte statüsü itibariyle yönetici düzeyinde dahil olduğu kaydedildi ve hakkında 74 yıla kadar hapis isteniyor.

İbrahim Tatlıses ise, ‘birden çok kişiyle hürriyeti tahdit suçuna azmettirmek suretiyle örgüte yardım’dan suçlanıyor.

Mütaalada diğer sanıklar hakkında ise örgütün üyesi olmak ve yardım yataklık suçlarından çeşitli hapis cezaları isteniyor.