Sauna çetesi Susurluk gibi!

Ankara'da bazı masaj salonlarına yönelik şantaj iddialarıyla başlayan Küre Operasyonu'nda, çeteyle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

CD’lerde, aralarında Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in de bulunduğu, AK Parti’li ve CHP’li milletvekillerinin tek tek fişlendiği belirlendi. Hükümete dönük eleştirilerin de yer aldığı CD’lerde, “Bu yönetim değişmeli.” deniliyor. Başkent Ankara’yı bölgelere ayıran ‘Sauna çetesi’, bölgelerin demografik yapısını çıkarmış, ayrıntılı etüt çalışması yapmış. Özel Harpçi Yüzbaşı Bozkır’ın, CD’lerle ilgili verdiği ifade ise Susurluk’u hatırlatıyor: “Devlet sırrı gizli bilgilerdir. Açıklamaya yetkim yok.”

Eski Emniyet Genel Müdür Vekili Ertuğrul Çakır’ın da tutuklanmasına neden olan Küre Operasyonu’nda ilginç bağlantılar dikkat çekiyor. Küre soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit tarafından sorgulanan çete lideri Kasım Zengin’in ifadeleri doğrultusunda Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Nuri Bozkır gözaltına alındı. Dün de tutuklanması kararı çıktı. Bozkır’ın, hazırladığı eğitim CD’leri ile çete üyelerine askerî ve ideolojik eğitimler verdiği belirlenirken, polis bu CD’leri, çete lideri Kasım Zengin’in ev ve işyerinde yapılan aramalarda ele geçirdi. Bozkır’ın da operasyondan önce bazı CD’leri imha ettiği sanılıyor.

Küre soruşturması kapsamında tutuklanan Zengin’in ifadeleri doğrultusunda, önceki gün Ankara’da bir özel güvenlik şirketi sahibi olan Mustafa A. da gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Kasım Zengin, ifadesinde, “Yüzbaşı Bozkır benimle görüştüğü gibi Mustafa adında özel güvenlik şirketi sahibiyle de görüşüyordu.” deyince operasyon düzenlendi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde Yüzbaşı Nuri Bozkır’la birlikte sorgulanan Mustafa A.’nın ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da çok sayıda gayri nizami harp, istihbarat ve ideolojik eğitim CD’si ele geçirildi. Mustafa A. ile birlikte bir de ruhsatsız silah bulundu. Soruşturmayı yürüten birimler CD’lerde Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin tek tek fişlendiğini ortaya koydu. CD’lerde Adalet Bakanı Cemil Çiçek hakkında da oldukça detaylı istihbarat bilgileri bulunduğu belirtiliyor. Milletvekilleri hakkında, ikamet ettikleri yerler, kullandıkları araçlar ile telefon numaraları, fikrî yapıları, eğilimleri gibi bilgilerin yer aldığı anlatılıyor. CD’lerde aile bireyleri hakkında da geniş bir çalışma yapıldığı, milletvekillerinin çocuklarının eğitim gördüğü okullara kadar geniş bir istihbarat çalışmasının yer aldığı ifade ediliyor.

Çeteye askerî ve ideolojik eğitim verildiği belirlenen CD’lerde dikkat çeken bir diğer nokta ise başkent Ankara hakkında detaylı bir etüt çalışmasının yapılmış olması. Ele geçen bilgilere göre; Ankara değişik bölgelere ayrılmış. Her bölgeye bir sorumlu atanmış. Ardından bu bölgeler hakkında detaylı bir etüt çalışması gerçekleştirilmiş. Bu çalışma içinde bölgenin demografik yapısına kadar oldukça detay bilgilerin yer aldığı söyleniyor.

Silah ve bomba eğitimi almışlar

Küre Operasyonu’nda gözaltına alınan çetenin elebaşısı Kasım Zengin’in ifadeleri, çeteye bomba ve silah eğitimlerinin verildiğini gözler önüne seriyor. İfadelerde, Yüzbaşı Bozkır’ın çete üyelerini, Yenikent’te eğitim yaptıkları yere götürdüğü ve burada askerî eğitim verdiği öne sürülüyor. Çete lideri Zengin’in telefonlarını takibe alan polis, Yüzbaşı Bozkır’ın operasyondan iki gün önce Zengin’i uyardığını belirledi. Buna göre Bozkır, Zengin’e, “Ankara Organize Şube seni alacak. Birkaç güne kadar operasyon düzenleyecek. Kaybol, İstanbul’a kaç. Bir de kullandığın tüm telefonları ve kartları kır. Ne telefon ne de kartları kullan.” demiş. Bozkır’ın uyarısından sonra soruşturmayı yürüten birimler, Zengin’den haber alamadı. Ancak Zengin, eşini arayınca yakayı ele verdi. Zengin’in İstanbul’da olduğu belirlendi. İki gün İstanbul’da iz süren polis, Kasım Zengin’i Kağıthane’de bir kahvehanede yakaladı. Büyük bir gizlilik içinde yürütülen Küre Operasyonu’ndan Özel Harpçi Yüzbaşı Bozkır’ın haberdar olması, soruşturmayı yürüten birimler arasında da hayretle karşılandı. Çok az kişinin bildiği soruşturma bilgisinin nasıl olup da Nuri Bozkır’a sızdığı araştırılıyor.

DEVLET KARARLI: SONUNA KADAR GİDİN

Alınan bilgilere göre Sauna çetesiyle ilgili soruşturmayı yürüten birimler, ele geçirdikleri CD’ler ve çetenin bağlantıları hakkında Adalet Bakanı Çemil Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ü bilgilendirdi. Çiçek’e özellikle kendisi ile ilgili fişler hakkında bilgi verildi. Özkök ve Çiçek’in, soruşturmada sonuna kadar gidilmesini istedikleri, bu konuda ilgili birimlere gereken her türlü desteğin sağlanması için talimat verdikleri öğrenildi.

Çete üyelerinin evinde A-4 patlayıcı çıktı

Sauna çetesi üyelerinin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 4 ruhsatsız tabanca, 1 Kalaşnikof marka tüfek ile TNT kalıpları ve A-4 plastik patlayıcı ele geçirildi. A-4, terör örgütü PKK’nın bombalı saldırılarda kullandığı patlayıcı olmasıyla dikkat çekiyor. Edinilen bilgilere göre, Yüzbaşı Nuri Bozkır, çete üyelerine Ankara’daki Ayaş Tüneli’nde gayrinizami harp eğitimi verirken, burada bazı infazlar yapıldı ve öldürülen kişiler Düzce’ye götürüldü. Önümüzdeki günlerde polis ‘yer gösterme’ için çete üyeleriyle birlikte Ayaş Tüneli’ne ve Düzce’ye gidecek. Soruşturma kapsamında elde edilen diğer bilgi ise çete elemanlarının Çankaya’daki bir büroda toplandıkları yönünde. Söz konusu büronun bir hafta önce kapatıldığı belirtiliyor. Çete lideri olmakla suçlanan Kasım Zengin ifadesinde, “Eski Emniyet Genel Müdür Vekili Ertuğrul Çakır büronun müdavimiydi.” dedi.

Emniyet Müdürü Ertuğrul Çakır’dan akıl almışlar

Soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde tutuklanan eski Emniyet Genel Müdür Vekili Ertuğrul Çakır, çetenin akıl babası olmak ve çeteyi yönetmekle suçlanıyor. Soruşturmayı yürüten birimler, Çakır’ın Yüzbaşı Nuri Bozkır’la ilişkisinin henüz tespit edilemediğini; ancak Çakır’ın Kasım Zengin ile görüşmelerinin bilindiğini belirtiyor. Zengin’in yürüttüğü Ankara’da bazı saunalara gizli kamera konulması ve şantaj yapılması olayına Çakır’ın da adının karıştığı belirtiliyor. Soruşturmayı yürüten birimlerin, ele geçirilen CD’ler ve çetenin bağlantılarıyla ilgili Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ü bilgilendirdiği ifade ediliyor. Adalet Bakanı Çiçek’e özellikle kendisi ile ilgili tutulan istihbarat fişleri hakkında detaylı bilgi verildiği kaydediliyor. Özkök ve Çiçek’in de soruşturmada sonuna kadar gidilmesini istediği ve gereken her türlü desteğin soruşturmacı birimlere sağlanması amacıyla talimat verdiği öğrenildi.

Jandarma, polis bölgesinde Kur’an kurslarını fişlemiş

Jandarma Genel Komutanlığı’nın, bazı kaymakamlık ve müftülükler aracılığıyla Kur’an kursları ve öğrencileriyle ilgili bilgi topladığı ortaya çıktı. Gaziantep merkez Şehitkamil Kaymakamlığı ile Müftülüğü’ne bir yazıyla başvuran ilçe jandarma komutanı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Kur’an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği uyarınca kurs bilgilerini ve öğrencilere ait kimlik bilgilerini istedi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Ankara ve Gaziantep’teki bazı kaymakamlık ve müftülüklere ocak ve şubat aylarında soru formları gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, Kur’an kursları ve kursa katılan öğrenciler hakkında bilgi istedi. Şehitkamil Müftülüğü’ne de bir yazıyla başvuran ilçenin jandarma komutanı, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği uyarınca kursların haftalık ders programı ve öğrencilerle ilgili toplanan bilgileri istedi. Kurslar hakkındaki bilgiler jandarmaya ulaşırken, öğrenciler hakkındaki bilgiler verilmedi. Jandarmanın, polis bölgesindeki Kur’an kurslarının yanı sıra burada eğitim gören öğrenciler hakkında bilgi istemesi kafalara ‘fişlemeler devam mı ediyor?’ sorusunu getirirken, aynı talebin ilçedeki bütün kaymakamlık ve müftülüklere iletildiği iddia edildi. Şehitkamil Müftülüğü’nde görevli bir yetkili, “Aynı sorular bütün ilçelere gelmiş. Jandarmanın neden böyle bir bilgi istediğini anlamadım. Jandarmaya, kurslar tatil olduğu için öğrenci bilgilerinin daha sonra düzenleneceği söylenmiş. Ancak il müftüsüyle yapılan görüşmelerimiz sonucunda bu bilgiler daha sonra gönderilmedi. Kimse de takipçisi olmadı.” diye konuştu. Gaziantep’in bir diğer ilçesinin kaymakamı da gazeteye yaptığı açıklamada, “Kurslarla ilgili istenen bilgileri jandarmaya verdik; ama öğrenci bilgilerini göndermedik.” dedi.

Yazı yazarak bilgi istenmiş

Jandarma tarafından kaymakamlıklara gönderilen yazılardan birinde, “Komutanlığımızca yapılmakta olan bir çalışmaya esas olmak üzere, polis bölgesindeki Kur’an kursları ile ilgili bir haftalık verilen eğitim ders programlarına ve ekte gönderilen çizelgedeki bilgilere ihtiyaç duyulduğunu, bir haftalık ders programı ve ekli listede gönderilen çizelgelerin tanzim edilerek komutanlığımıza gönderilmesini arz ederim.” deniliyor. Müftülüğe gönderilen yazıda ise Diyanet’le ilgili yönetmelik hatırlatılarak, “Öğretmen ve öğrenci bilgileri ile haftalık ders programı ile ilgili olarak hazırlanacak olan istatistiki bilgilerin dosyasına konulmak üzere hazırlanmasını ve görevli personele elden teslim edilmesini arz/rica ederim.” sözlerine yer veriliyor. Jandarma’nın Kur’an kurslarını fişleme girişimi Gaziantep’in İslahiye İlçesi Kaymakamı Bekir Yılmaz ile kamu kurum müdürleri hakkında İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Özkan Seyrek’in el yazısı ile tuttuğu fişleri akla getirdi. Aralık ayında İslahiye Jandarma Komutanı Üsteğmen Özkan Seyrek’in Kaymakam Bekir Yılmaz ile kamu kurum müdürleri hakkında el yazısıyla tuttuğu notlar, gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak’ın Bugün gazetesindeki köşesinde ve www.aloihbar.org adlı sitede yer almıştı. Notlarda, Kaymakam Yılmaz ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çiftçiler ve İlçe Nüfus Müdürü Mahmut Karataş’ın özel hayatına ilişkin bilgiler yer almıştı. Serkan Canbaz, Adem Yılmaz; Gaziantep

Bardakoğlu: Olay bir yıl önce yaşanmıştı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, jandarma komutanının Gaziantep’teki Şehit Kamil Müftülüğü’ndeki öğrenciler ile ilgili bilgi talep ettiği şeklinde çıkan haberlerin yeni olmadığını söyledi. Söz konusu çalışmanın eski olduğunu ifade eden Bardakoğlu, “Haberin yeni gibi verilmesi büyük bir yanlışlık. İnceleme sonucu olayın uzun zaman önce meydana geldiğini tespit ettik. Son zamanlarda buna benzer herhangi bir hadise yaşanmamıştır.” dedi. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı da, İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Şehitkamil Kaymakamlığı vasıtasıyla İlçe müftülüğünden Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerin kimlik bilgilerini istemesinin bir yıl önce yaşandığını, yeni göreve gelmesi sebebiyle olayla ilgili ayrıntılı bilgi için araştırma yaptırdığını kaydetti. Vali Kamçı, Zaman’a, “Konu hakkında bilgi sahibi değilim. Bilgi edinmek için gerekli araştırma yaptırıyorum.” diye konuştu., Mükremin Albayrak, Cebrail Çilesiz; İstanbul, Adana

Hukukçular fişlemeye tepkili

‘Jandarma Genel Komutanlığı’nın Gaziantep’teki Kur’an kurslarında öğrencilere ait bilgileri istemesi’ şeklindeki haberi, hukukçular mide bulandırıcı olarak nitelendirdi. Jandarma ve polis bölgesinin kesin bir şekilde ayrıldığının altını çizen emekli savcı Sacit Kayasu, jandarmanın böyle bir yetkisinin söz konusu olmadığını söyledi. ‘Bu yetkiyi kim vermiş, vermişse de neden gizli kapaklıdır, mide bulandırıcıdır.’ diyen Kayasu, Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu hatırlattı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şentop ise, bu tür yerlerin kanuna uygun yerler değilse kapatılması gerektiğini, değilse buralara giden insanlar hakkında bilgi toplamanın hangi demokratik ülkenin kanunlarında var olduğunu sordu. Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Hüsnü Tuna da, Jandarma Genel Komutanlığı’nın izlediği yolu yanlış olarak nitelendirdi. Tuna, jandarmanın bilgileri alabilmesi için yasal prosedürü izlemesi gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Bilgi lazımsa İçişleri Bakanlığı’ndan alınmalıdır.”