Sauna Çetesi’nin ‘üst düzey komutanı’ kim?

Askerî savcıya verdiği ifadelerde, “Emirleri üst düzey komutandan alıyorduk.” diyen Sauna Çetesi'nin lideri Kasım Zengin'in soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit'e üst düzey komutanın ismini açıklamadığı ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Küre Operasyonu’nda Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Nuri Bozkır’ın, Kasım Zengin ve güvenlik şirketi sahibi Mustafa Aksoy’a devletin gizli bilgileri ve istihbarat çalışmalarını içeren CD’ler verdiği belirlenmişti. ‘Devletin gizli bilgilerini sızdırmak’ suçlamasıyla ilgili soruşturmayı askerî savcılık yürütüyor. Askerî savcıya ifade veren Zengin’in, “çok yüksek makamlardaki askerî yetkililerin emirleri çerçevesinde görev yaptığını, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı çalıştığını, toplumsal hareketleri incelediği, raporladığı ve yönlendirdiğini” söylediği kaydedildi. Savcı Mustafa Kelkit tarafından sorgulanan Zengin, ifadesinde, Yüzbaşı Bozkır’ın Erdal Özkan adına düzenlenmiş MİT kimliği, 68 adet CD ve Kaşif Kozinoğlu imzalı ve mühürlü belge verdiğini belirtti. Bozkır’ın umumi açık yerlerde istihbarat ve haberleşme dersleri verdiğini anlatan Zengin, “Değişik sahalarda topladığım bilgileri Bozkır’a veriyordum. İstihbarat ve haberleşme derslerini almaya devam ediyordum.” dedi.

Zengin, ifadesinde Bozkır’ın kendisini Özel Kuvvetler’de dinleme bölümünde görevli olarak tanıttığını söyledi. Zengin “Benden çevrede zengin, ancak gayri resmî kazanç kaynağı olan kişilerin telefon numaralarını toplayarak kendisine vermemi istedi. Toplanacak konuşmalar ile kendisine bağlı diğer ekibin para alacağını söyledi. Ben askerlerin böyle bir iş yapmayacağını söyleyerek ilişkimi kestim.” diye konuştu