Sauna Çetesi’nin sinsi planı

Derin devlet’ adına çalıştığını savunan Sauna Çetesi’ne yönelik operasyon derinleştikçe ilginç bilgilere ulaşılıyor.

Küre Operasyonu kapsamında polisin ele geçirdiği CD’lerde, psikolojik harekat çalışmalarından gerilla faaliyetine, sabotajdan taarruza kadar birçok şifre tespit edildi. Buna göre San… adlı radyo kanalında yayınlanacak şifre şarkılar, harekat tarzını belirliyor. Mustafa Yıldızdoğan’ın ‘Türkiyem’ şarkısı ‘sinyal müziği’ özelliği taşıyor. Şebeke elemanları faaliyetlerini bu parçadan sonra çalınan şarkılara göre yönlendiriyor. Mustafa Sandal’ın ‘Tek Geçerim’ şarkısı ‘ulaştırma şebekelerine taarruz’, Ayna’nın ‘Çayımın Şekeri’ şarkısı ise ‘Sanayi tesislerine sabotaj’ direktifi sayılıyor. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında zanlıların ev ve işyerlerindeki aramada da birçok sahte belge ve evrak bulundu. Polis; diplomalar, sigorta sicil belgeleri, işyeri açma ruhsatları, TEDAŞ kartı, terhis kâğıdı, MİT belgeleri ve muhtarlık mühürlerini inceliyor. Çete lideri Kasım Zengin’in de polise çok sayıda önemli ismin bulunduğu bir infaz listesinden bahsettiği öne sürülüyor. Tutuklu bulunan Zengin’in listenin yer aldığı CD’yi, Yüzbaşı Nuri Bozkır’ın kendisinden aldığını söylediği ileri sürülüyor.

Sauna çetesini ortaya çıkaran kişinin de Geyşa Sauna’nın sahibi Zeliha Tüfekçi değil, Alev Sauna’nın sahibi Alev Banu Şahin olduğu ortaya çıktı. ‘Sanık’ sıfatı taşıyan Tüfekçi’nin, Ankara dışına çıkması yasak olduğu için polise her gün imza verdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre ‘Küre Operasyonu’, Alev Banu Şahin’in şikayet dilekçesinden sonra başladı. Saunaya gizli kameralar yerleştiren polis, çetenin baskı ve şantajlarını kaydetti. Çete üyelerinin bazı milletvekillerini fişledikleri de tespit edilmişti. Haklarında bilgi toplanan AK Parti ve CHP’li milletvekilleri şöyle: “Ali Babacan, Cemil Çiçek, Bülent Gedikli, Faruk Koca, Ersönmez Yarbay, İsmail Alptekin, Mehmet Zekai Özcan, Ayşe Gümüş, Eşref Erdem, Önder Sav, Yılmaz Ateş, Mehmet Tomanbay, İsmet Değerli ve Oya Araslı.”

Zaman, Alev Banu Şahin’in polise verdiği şikayet dilekçesine de ulaştı. Şahin, komiserlikten ihraç edilen ve Küre Operasyonu’ndan sonra tutuklanan Tamer Topsakal’ın, ‘Organize suçlarla mücadele şube müdürlüğünde çalışıyorum’ diyerek kendisiyle görüştüğünü belirtiyor. Şahin’in dilekçesi şöyle: “Topsakal devlet adına çalıştığını anlattı. Sonra devlet adına çalıştıklarını belirten Emre adlı bir kişi ile bizi tanıştırdı. Eşimle beni Köroğlu’ndaki büroya götürdüler. Burada Emre bizim korumalığımızı yapacaklarını, bize sahip çıkacaklarını söyledi. Saunamı da 70 milyar liraya almak istedi. Bana, ‘Ülkü ocaklarından Burak sizden haraç alıyor mu¿’ dedi. Ben de onlardan dergi aldığımı söyledim. Emre de ‘Tamam, biz o işi hallederiz. Gerekirse Devlet Bahçeli ile de görüşürüz. Bak biz Zeliha’nın da sorununu çözdük.’ dedi. Tamer Topsakal daha sonra ‘Salonu bize bir haftalığına vereceksin. Karşılığında sana 5 milyar vereceğiz.’ dedi. Biz de saunayı bir haftalığına onlara verdik.”

Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada gözaltına alınan zanlıların ev ve işyerlerindeki incelemelerde birçok sahte belge ve evrak bulundu. Bunlar arasında sigorta sicil belgeleri, Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle belediyelerine ait işyeri açma belgeleri, TEDAŞ kartı, terhis belgeleri, telefon faturaları, açıköğretim diplomaları, ikametgâh evrakları, SSK kartı, Vakıfbank dekontu, Ticaret Odası kartı, nüfus cüzdanı örneği, MİT belgeleri, boş vergi kimlik belgesi, diplomalar, muhtarlık mühürleri, beden eğitimi yüksekokulu diploması da bulunuyor.

Emniyet müdürü ve savcı, çeteyle aynı fotoğraf karesinde

Küre Operasyonu kapsamında ele geçirilen CD’lerde, devletin İran ve Irak’la ilgili yüzlerce sayfa çok gizli bilgilerinin Sauna çetesi elemanlarının eline geçtiği ortaya çıktı. CD’lerde Türkiye’deki tüneller, köprüler, karayolları ve demiryolları ile ilgili çok detaylı çalışmalar da bulundu. Soruşturma kapsamında tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne gönderilen yüzbaşı Nuri Bozkır, Genelkurmay’ın İran ve Irak’la ilgili gizli bilgilerini sızdırdığı gerekçesiyle ‘Casuslukla’ da suçlanıyor. Çete soruşturmasına ünlü isimlerin de adı karışmıştı. Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in çete üyeleriyle çekilmiş fotoğrafları basına yansımış, Tatlıses’in bazı korumaları ise soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Tatlıses, hakkındaki iddialara cevap verirken, çete üyeleriyle yemekte çekilen fotoğrafta Emniyet eski genel müdür vekili Ertuğrul Çakır ve Nuh Mete Yüksel’in bulunduğunu açıklamıştı. Kendisinden 5 bin dolar istenince çete üyeleriyle irtibatı kopardığını söyleyen Tatlıses kendisini, “Bir yanımda emniyet genel müdürü muavinliği yapmış birisi, diğer yanımda devletin savcısı Nuh Mete Yüksel oturuyordu. Siz bu insanların çete üyesi olduğunu mu anlarsınız¿ Ben o insanların hepsinin devletle ilişkisi olduğunu zannediyordum. Sonradan Sauna çıktı.” diye konuşmuştu. Tatlıses’in açıklamalarıyla ilgili değerlendirme yapmaktan kaçınan Savcı Yüksel, “Basına bilgi vermiyorum. Hiçbir gazeteye değerlendirme yapmıyorum.” diye konuştu. Susurluk olaylarını araştıran milletvekilleri ve dönemin bürokratları Sauna çetesinin operasyonlarını Susurluk’a benzetmişti. Eski TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu üyesi Fikri Sağlar, yaşananları ‘Susurluk düzeninin devamı’ olarak nitelendirmişti.