Savaş oyunu Counter Strike kana bulandı

Denizli'de 13 yaşındaki bir çocuğun av tüfeğiyle bilgisayar oyunu "Counter Strike"deki savaş sahnelerini canlandırmak isterken yanlışlıkla 9 yaşındaki amcasının oğlunu vurarak öldürdüğü iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, çok samimi oldukları ve birbirlerinde hiç ayrılmadıkları öğrenilen Çağırgan İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi M.O. (13) ile Çağırgan İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Musa Oytun (9) internet kafede “Counter Strike” adlı oyunu oynadıktan sonra eve döndü. Daha sonra dedelerine ait bir evin bölümüne ders çalışmak için giren iki amca oğlu, sohbet ederken “Counter Strike” oyunundaki savaş sahnelerini canlandırmak istedi. Bunun için duvarda asılı bulunan av tüfeğini alan M.O, tüfeği amca oğluna doğru çevirdi. M.O, tüfeğin boş olduğunu zannederek tetiğe bastı ve amcaoğlu Musa Oytun’u vurdu. Küçük Musa, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Olayın ardından 13 yaşındaki M.O ile ruhsatsız av tüfeği bulundurma ve tedbirsizlik nedenleriyle babası Mustafa O. gözaltına alındı. M.O.’nun verdiği ifadede tüfeğin boş olduğunu zannederek duvardan aldığını, kuzeniyle oynarken emniyetinin açık olduğunu farketmediğini ve yanlışlıkla tetiğe bastığını söylediği öğrenildi.

Okul arkadaşları iki amcaoğlunun sürekli birlikte gezip, birlikte oynadıklarını ve son zamanlarda sürekli internet kafeye giderek Counter Strike isimli savaş oyununu oynadıklarını söyledi. Okul arkadaşları ölen M.O.’nun başarılı bir öğrenci olduğunu, iyi kalecilik yaptığını, arkadaşlarının ölümüne çok üzüldüklerini söyledi.

Olay iki aileyi yasa boğarken, M.O.’nun cenazesi bu sabah kılınan cenaze namazı sonrasında toprağa verildi. Musa Oytun’un annesi Fatma Oytun, oğlunu kaybetmenin acısıyla, “Yavrumu kaybettim. Allah kimseye böyle acı vermesin” diyerek ağıt yaktı. Musa Oytun’un babası Nihat Oytun ise oğluyla yeğeninin çok iyi arkadaş olduğunu, sürekli birlikte gezdiklerini söyleyerek, “Böyle bir olayın olacağını hiç düşünmemiştik. Çok büyük acı yaşıyoruz.” dedi.

M.O.’nun annesi Elif O. ise olayın nasıl geliştiğini bilmediklerini ifade ederek, “Odadan birden bir silah sesi duyduk. Odaya girdiğimizde olan olmuştu. Musa, kanlar içinde yatıyordu. Acımız çok büyük.” diye konuştu.

Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Bu arada, olayı duyan Çağırgan beldesi sakinleri gün boyunca cenaze evine yemek getirip, taziye ziyaretleri yaptı.

COUNTER STRİKE

Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan “Counter Strike” oyunu, Türkiye’de de internet kafelerde en çok rağbet gören oyunlar arasında yer alıyor. Terörist ve anti terör timi olmak üzere iki takımın çeşitli mekanlar içinde mücadele ettiği oyunun amacı, silah ve patlayıcılarla karşı tarafı yok etmek. Oyun, içerdiği şiddet unsurları ve çocuklar üzerindeki etkisi nedeniyle, başta ABD olmak üzere birçok ülkedeki çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı tarafından “sakıncalı” bulunmuş ve yasaklanması istenmişti.