Savaşı öğrenmesinler!

Özellikle erkek çocuklarının vazgeçilmezi olan şiddet ve savaş içerikli oyunların miniklerin gelişimini nasıl etkilediği birçok araştırmaya konu oluyor.

Şiddet ve savaş içerikli bilgisayar oyunları, çocuklar tarafından en sevilen oyunlar arasında yer alıyor. Erkek çocukların şiddete olan eğilimi, ailelerinden hediye olarak oyuncak silah ve tüfek istemeleriyle de ön plana çıkıyor. 4 yaş civarındaki erkek çocukların ise süper kahraman olma istekleri günden güne yaygınlık kazanıyor. Peki savaş oyunlarının yararlı yanları olabilir mi? Peki ya bu tür oyuncakları çocuklara yasaklamalı mı, yoksa özgür mü bırakmalı? Bu soruların yanıtını, Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, bu ayki Bebeğim ve Biz dergisine verdi…

YARARLARI

* Savaş oyunlarının, çocuğun gelişimi açısından önemli olduğuna dair araştırmalar yapılmıştır. Çocuklar her zaman askercilik ya da kovboyculuk gibi silahlı oyunlar oynar ancak yaşadıkları ortamda şiddet yer almıyorsa, sırf bu oyunları oynadıkları için büyüdüklerinde şiddete meyilli olmazlar.
* Etraflarındaki olaylar kendilerini güçsüz hissetmelerine neden oluyorsa, bu tarz güçlü oyunlar oynamak belli bir güç ve kontrol duygusu hissetmelerini sağlar.

ZARARLARI

* Bazı araştırmacılar; savaş oyunları oynamalarına izin verilen çocukların, ailelerinin şiddet kullanmayı onayladığına inanmalarına yol açacağını belirtiyor.
* Savaş oyunlarının bazı kişi ya da gruplara karşı ön yargıları destekleyeceği düşünülür. Örneğin oyundaki ‘kötüler’ farklı bir ırk, milliyet ya da kültürel bir grubun mensupları olabilir. Bu noktada çocukların bu tarz yaklaşımlarını asıl olarak etraflarında gördükleri ve duyduklarından öğrendiklerini unutmamak gerekir.