Savaşın gençleri futbolla moral buldu finalde Türk bayrağını dalgalandırdı

Gaziantep'te Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından UNICEF'in de destekleriyle kamplarda kalan Suriyeli misafirler arasında futbol turnuvası düzenlendi.

Gaziantep’te Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından UNICEF’in de destekleriyle kamplarda kalan Suriyeli misafirler arasında futbol turnuvası düzenlendi. Nizip Çadır Kenti’nin şampiyonluk kupasını kaldırdığı turnuvanın finali, renkli görüntülere sahne oldu. Savaştan kaçan Suriyeliler, kendilerine destek veren minik öğrencilerin tezahüratlarıyla moral bulurken, maç sonunda hep birlikte Türk bayrağını dalgalandırdılar.

Turnuvanın finali, Nizip ve Karkamış Çadır Kenti takımları arasında oynandı. İslâhiye Çadır Kenti’nin sonuncu, Nizip Konteyner Kenti’nin de üçüncü olduğu turnuvada, Nizip ile Karkamış’ın çadır kentlerinde kurulan takımlar şampiyonluk için yarıştı. Şehitkâmil İlçe Stadyumu’nda Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban tarafından başlama vuruşu gerçekleştirilen müsabakada gülen taraf Nizip Çadır Kenti oldu. 1-0 biten maça Gaziantep’te okuyan minik öğrenciler de katılım göstererek tezahüratlarıyla destek verdi. Rabia işareti yapan ve ‘Türkiye Suriye omuz omuza’ şeklinde sloganlar atan öğrencilerin kendilerini desteklemesi, Suriyeli sığınmacıları da mutlu etti. Maç sonunda dua eden Suriyeliler, hep birlikte Türk bayrağını dalgalandırdı. Kupayı Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ın elinden alan Nizip Çadır Kenti Takımı, kupayla sahayı turlamayı da ihmal etmedi.

Organizasyonla ilgili konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, “Türkiye’de bulunan Suriyeli gençlerin iyi vakit geçirmeleri için düzenlenen, ayrıca barışı desteklemek için UNICEF’in de destekçileri arasında yer aldığı bir faaliyet gerçekleştirildi. Biz de bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Gençler de çok heyecanlı ve mutlular.” dedi.

Koordinatör Vali Dalmaz da Suriyelilerin Türkiye’de mülteci değil misafir olduklarını kaydederek, “Kendi insanımızı nasıl görüyorsak, onları da aynı şekilde görüyoruz. Kendi insanımız hangi hizmetlere layıksa bu hizmetleri yapıyoruz. Türkiye, Suriye’deki olaylara hiçbir zaman kayıtsız kalmadı. Yine uluslararası camianın destekleriyle beraber, en büyük destek Türkiye’den sağlandı.” diye konuştu. Suriyeli Muhammed Aslan da futbol turnuvası organizasyonu için teşekkür ederek, “Bizler savaşı unutmadık. Burada hepimiz kardeş olduk. İnşallah döndüğümüzde de kardeş olarak kalacağız.” şeklinde konuştu.