Savcı Altay’dan ilginç mütalaa

Sedat Peker'e yönelik operasyonlarda 1990'lı yıllardan itibaren toplam 86 silah ele geçirildi.

Çıkar amaçlı organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yaklaşık 2 yıldır tutuklu yargılanan Sedat Peker’e yönelik operasyonlarda 1990’lı yıllardan itibaren 61’i ruhsatsız 79 tabanca, 1183 mermi ve 7 tüfek ele geçirilmesine rağmen savcının mütalaasında Peker grubunu “silahsız örgüt” olarak nitelemesi şaşkınlık yarattı. Bu görüşü dile getiren savcı, aynı zamanda suçların hemen hepsinin tehdit ve şiddet içerdiğine dikkat çekti. Peker grubunun birçok silahlı eylemi de aynı mütalaa içinde yer aldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nce “Kelebek Operasyonu” kapsamında Haziran 2004’te tutuklanan ve 108 sanıkla birlikte 72 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Peker hakkında, savcı Selim Berna Altay önceki günkü duruşmada mütalaasını sundu.

28 başlık var

Altay, Peker’in adının karıştığı 2000’den önceki dosyaları da dahil ettiği mütalaasını 28 başlık altında topladı. Sanıkların ortak haksız menfaat temin etmek amacıyla çok sayıda cebir ve şiddet unsurları içeren suçlar işlemek niyeti altında bir arada bulunduklarını belirten savcı, şunları kaydetti:
“Eylemlerinin şekilleri, hareket tarzları, toplumun değişik kesimleriyle kurdukları ilişkiler ve talimatı doğrudan doğruya Peker tarafından verilmemiş olan 2 bar kurşunlaması haricinde, şiddet eylemlerinde dahi silah kullanılmamış olması, olaylar birlikte değerlendirildiğinde örgütlenmenin silahlı olmadığı, (son operasyonda) ele geçirilen 4 adet ruhsatsız ve bazı ruhsatlı tabancaların örgütün hedef ve amaçları doğrultusunda hazır bulundurulduğunun kabulüne yasal olanak bulunmadığı kanaatine varılmış, bu yönden ‘silahsız örgütlere’ ilişkin ceza maddelerinin tatbiki talep edilmiştir.”

Yakalanan silahlar

Dosyada yer alan polis fezlekesinde ise, 1990’lı yıllardan günümüze kadar, Peker’e yönelik operasyonlarda 18 adet ruhsatlı silah, 61 adet ruhsatsız silah, 1183 adet mermi ve 7 av tüfeği ele geçirildiği bilgisi bulunuyor. Mütalaanın aynen kabul edilmesi durumunda, Peker 8 – 9 yıl hapis yatacak.

İşte silahlı eylemler

Savcının mütalaasında yer alan bazı silahlı olaylar şöyle:

Atilla Kaya, bir konuşma sırasında “Peker’le neden görüşüyorsun? Bu bize yakışmaz” dediği için Murtaza Tunay Şimşek tarafından vuruldu. Şimşek, talimatı Peker’den aldığını söyledi.
Peker’le arasında bir otopark yüzünden 1997’den beri husumet olan ve Nisan 2000’de silahlı üç kişi tarafından yolu kesilen İsmail Hakkı Akıncı, kafasına silah dayanarak bir kafeye götürüldü. Akıncı, burada Peker’in halen polis tarafından aranan Boğaç Kaan Murathan tarafından tabancayla yaralandı.
Davanın bir numaralı şikâyetçisi Yusuf Altay, Peker’in kardeşi Atilla Peker ve beraberindeki 10 kişiyle beraber, kafasına silah dayanarak Şile’ye götürüldü. Feci şekilde dövülen Altay, polise başvurarak kendisine zorla birçok senet imzalattırıldığını söyledi.

Nisan 2003’te Peker’in eski kız arkadaşı Ebru Cerit’le ilişkisi olduğu için Cihat Suayin’i öldürmek isteyen grubun açtığı ateş sonunda, aynı arabada bulunan Ayhan Yavuz hayatını kaybetti.