Savcı Sarıkaya’nın meslekten ihracı yanlış

Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç kararına Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de tepki gösterdi.

Aydın Doğan Vakfı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Gazetecilik Meslek İçi Eğitim Sertifika Programı’nda konuşan Ertuğrul Özkök, Van Savcısı hakkında verilen meslekten ihraç kararını doğru bulmadığını açıkladı. Savcının iddianamesinin de bir savcıya yakışmadığını ifade eden Özkök, “Bence uyarı cezası yeterliydi.” dedi. Bu arada savcıyla ilgili kararı Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi de köşesinde eleştirdi. Ekşi, “Bundan sonra hangi savcı, rütbeli hangi asker hakkında korkmadan işlem başlatabilir? Hangi yargıç artık sadece yasanın ve kendi vicdanının dediğine göre karar verebilir? Kendimizi aldatmayalım… Böyle ne hukuk olur ne de devlet…” dedi. Sabah yazarı Ergun Babahan da gelişmeler karşısında tepkisini dile getirmenin tek yolunun şu argo cümle olduğunu yazdı: “Vay anasına sayın okurlar!”

Merkez Bankası’nın eşiyle ilgili yazdıklarımda aşırıya kaçtım

Yeni Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın eşi hakkında kendi köşesinde yazdıklarında aşırıya kaçtığını da itiraf eden Özkök, “Gazeteciliğin hiç hata yapmama şeklinde değil en az ne kadar hata yapabilirim kaidesiyle yürümesi gerekiyor. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın eşi Duriye Yılmaz’la yapılan bir röportajı okudum. Keşke bu yazıyı röportajdan sonra yazmış olsaydım. O zaman bu yazım biraz daha farklı olurdu.” dedi. Özkök dün yayımlanan yazısında şöyle demişti: “Alçak sesle, çekine çekine soruyorum. Cumhuriyet Türkiyesi’nin yeni ‘rol modelleri bu kadınlar mı olacak?’ Aynı hüznü ve endişeleri, Ulaştırma Bakanı’nın eşini gösteren o fotoğraf karşısında da duymuştum.”