Savcı Sarıkaya’ya HSYK’dan ağır ceza

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kararıyla meslekten ihraç edilen Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, kararın kesinleşmesi durumunda avukatlık da yapamayacak.

Daha önce 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren hakkında ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırma’ suçundan iddianame düzenleyen eski savcı Sacit Kayasu da meslekten ihraç edilmiş ve avukatlığa kabul edilmemişti.

HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırladığı iddianamede Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt’ı çete kurmakla suçlayan Savcı Sarıkaya’yı meslekten ihraç etti. Sarıkaya, karar kesinleşinceye kadar açığa alındı. 1’e karşı 6 oyla alınan karara kurul üyelerinden Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, kınama cezası verilmesinin yeterli olduğu gerekçesiyle muhalefet etti. Müfettiş raporunda istenen disiplin cezasının türü belirtilmezken HSYK’nın, en ağır ceza olan meslekten çıkarmaya karar vermesi dikkat çekti. Sarıkaya’nın, kararın yeniden incelenmesini isteme hakkı bulunuyor. Ayrıca Adalet Bakanı da kararın yeniden incelenmesini isteyebilir. Kararın tebliğinden itibaren 10 gün içinde yapılması gereken yeniden inceleme talebini aynı kurul karara bağlayacak. İnceleme sonucunda karar değişmezse Sarıkaya, bu karara da itiraz edebilecek. Bu itiraz da HSYK’nın 5 yedek üyesinin katılımıyla oluşan 12 kişilik bir üst kurul tarafından karara bağlanacak. Üst kurul da itirazı reddederse Sarıkaya hakkındaki ihraç kararı kesinleşecek. HSYK kararları yargı denetimine kapalı olduğundan karara karşı idare mahkemesi ya da Danıştay’da dava açılabilir. Bu durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru da gündeme gelebilir. Şemdinli davası Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 Mayıs 2006’da başlayacak.