Savılığa başvuran Facebookzedeler arttı

Sitede kan davalısına yakalanan ya da eski sevgilisi tarafından fotoğrafı yayınlanan çok sayıda mağdur, soluğu savcılıkta alıyor.

Facebook Türkiye’de duvara çarptı. Eski arkadaşlara ulaşmak ya da yeni arkadaşlar edinmek için kurgulanan site, kan davalısını arayanların, eski sevgilisinden intikam almak isteyenlerin ve dolandırıcıların buluşma merkezi haline geldi. Siteye üye olan kullanıcılar,

kişisel güvenlikleri açısından yapılan risk uyarılarının ne kadar gerçek olduğunu yaşanan olumsuz örneklerle bir bir görmeye başladı. İlk mağdurlar, polise sığındı. 112 facebook mağdurunun kimisi eski sevgilisinden, kimisi adını kullanan kişilerden, kimisi fotoğrafının başkalarınca kullandığından, kimisi ise kimlik bilgilerinin çalındığını gerekçe göstererek savcılığa şikayette bulundu.

“Ama ileride nefret edeceğim bi yere dönüşcek gibi de duruyo ne yalan söyliim.” Facebook’ta yer alan bu sözler, genç bir kızın itirafı. Tüm dünyada 54 milyon kullanıcısı bulunan site, bir sosyal ağ web sitesi olarak tasarlanmıştı. Ancak bu iyi niyetli girişim Türkiye’de ters tepti.

PATRONUNU TEHDİT ETTİ

Herkes gibi Facebook’da geçmiş yıllardaki arkadaşlarını arayan N.D. eski sevgilisi T.A. ile karşılaştı. Bundan sonra facebook N.D.’nin kabusu oldu. İki yıl önce evlenen N.D eski sevgilisinin facebook’da resimlerini izinsiz koyduğu gerekçesi ile polise şikayette bulundu. Öte yandan 112 mağdur arasında yer alan Tekstilci A.K. yıllar önce işten kovduğu bir işçisinin kendisine tehdit mesajları attığı gerekçesi ile polisten yardım istedi.

PROFİLİNİZE DİKKAT EDİN

Her geçen gün facebook mağdurlarının sayısında artış gözlenirken, facebook’un bir başka tehlikeli boyutu ise birbirleri arasında kavga olan kişilerin sıkça bu siteyi ziyaret etmeleri oldu. Bazı hasım kişilerin özellikle site üzerinden arama yaptıkları iddia edildi. Ayrıca elinde milyonlarca kişilik arşivi bulunan polisin Facebook’tan faydalandığı ortaya çıkarken üst düzey bir emniyet yetkilisi Facebook’tan dünya polisinin faydalandığı gibi Türk polisinin de faydalandığını belirtti.

SUÇLULAR BULUNUYOR

Polisin, aranan kişilerin facebook’ta üye olma ihtimali üzerine birçok olayda bu siteyi kullanıyor. İngiliz hükümeti tarafından yaptırılan bir araştırmaysa sitede bulunan bilgilerin dolandırıcıların işine nasıl yarayacağını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, ülkede bu tür sitelere üye olan 10 milyon 800 bin kişinin yüzde 25’i, kişisel profillerine doğum tarihi gibi ayrıntılı bilgileri koyuyor ve kendilerini riske atıyor. Üye olan 2 bin yetişkinin yüzde 29’u eski sevgilisini arıyor. Yetkililer, soyadı, doğum tarihi ve adresin bilinmesinin kredi kartı düzenlemesi için yeterli olduğu konusunda üyeleri uyarıyor.