‘Savunma ve İçişleri bakanlıkları bağımsız milletvekillerinin’

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Cevad El Maliki, savunma ve içişleri bakanlıklarına parlamentodaki bağımsız milletvekillerini atama niyetinde olduğunu söyledi.

Maliki, savunma ve içişleri bakanlarının Şii İttifakı, Sünni Uzlaşma Cephesi ya da Kürt İttifakı’ndan olabileceklerini ancak bu ittifaklar içindeki ana partilere ve milislere bağlı olamayacaklarını” dile getirdi. Maliki, sözlerini, “iki bakanlığın bu kritere uyması gerektiği yönünde nihai değil ama giderek artan bir görüş birliği var” diye sürdürdü.

Dün yaptığı açıklamada, kabinesini iki hafta içinde meclis onayına sunmayı beklediğini belirten Maliki, bugünkü açıklamasında da bakanlıklar için aday gösterme sürecinin devam ettiğini ve herkesin bu bakanlıklara talip olabileceğini kaydetti. Maliki, toplam 30 bakanlık için parlamentodaki 3 bloktan aday listeleri alacağını ve bunlar arasında birer seçim yapacağını ifade etti. Bakanlıkların kötüye kullanılmaması yönünde bir de uyarı yapan Maliki, “Eğer herhangi bir bakanın görevini partisi için kullandığını öğrenirsem, parlamentodan bu bakanın görevden alınmasını isterim” diye konuştu.

Irak’ta özellikle Sünni partiler, Şii kontrolündeki İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel birliklerin Sünnilere yönelik suikast operasyonları gerçekleştirdiğini iddia ediyordu.