Schröder:AB adil davranmalı!

Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, "Kıbrıs konusunda adil yaklaşım gerçekleşirse, o zaman Kıbrıs sorununun ortadan kalkacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye’nin kültürel ve stratejik boyutunun değerlendirildiği zaman Avrupa ve Asya’nın bir dikiş noktasında olduğunu dile getiren Schröder, şöyle devam etti:

“Türkiye dini, sosyal kültürel açıdan değerlendirildiği zaman İran’a, Irak’a ve Afganistan’a kadar siyasi bir istikrar yansıtmaktadır. Bence Avrupa için bütün bunlar büyük bir değer anlamına geliyor. Burada bir çelişki yok. Bir yerde aydınlanmış modern bir toplum var, diğer yanda İslam dinini kabul etmiş ülkeler var. Türkiye kendi bölgesindeki komşu ülkelerine bir öncü, örnek olabilir. Dolayısıyla Türkiye, AB ile müzakerelerinde AB tarafından desteklenmelidir. AB’nin kendi menfaati de burada yatmaktadır.”

Kuzey Kıbrıs’ın, yapılan referandumda tavrını ortaya koyduğunu belirten Schröder, Rum kesiminin 2004 yılında AB’ye alındığını, Kuzey Kıbrıs’ın pozitif yaklaşımına rağmen dışarda kaldığını söyledi.

Gerhard Schröder, “Türkçe konuşan Kıbrıslılar ve Türkiye, günümüzde olduğu gibi olumlu yaklaşımlarına rağmen cezalandırıldı. Türkiye haklı olarak müzakerelerde adalet istemektedir” diye konuştu.