Schroeder ‘petrol’ uyarısında bulundu

Almanya eski Başbakan'larından Gerhard Schröder, İran'ın nükleer çalışmalarının durdurulması için uygulanacak yaptırımların petrol fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olacağı ve fiyatların 100 doları aşabileceği uyarısında bulundu.

OPEC ülkeleri içinde Suudi Arabistan’dan sonra ikinci en büyük ham petrol üreticisi İran’ın fiyatlarda artışa gideceği ya da arzın azaltılması şeklinde yaptırımlara karşılık vereceği tahmin ediliyor. Moskova’da enerji yatırımları konusunda düzenlenen bir konferansta konuşan Schröder, AB ülkelerinin yaptırımlardan olumsuz etkileneceğini, dolayısıyla da İran’a yaptırımlara karşı olduklarını açıkladı. Almanya eski başbakanı konuşmasında AB ve ABD’nin sağlayacakları avantajlı ekonomik paketlerle İran’ı reformlara teşvik ederek, uluslar arası ekonomi ile aşamalı entegrasyonun gerçekleşebileceğini savundu.

Rusya’dan Almanya’ya doğru inşa edilecek Kuzey Avrupa Doğalgaz boruhattı şirketinin de başkanı olan Schröder, Avrupa ülkelerinin enerji ihtiyacının yüzde 50’den fazlasının istikrarsız bölgelerden sağlandığını söyledi. Eski Şansölye AB’nin enerji güvenliği için Ortadoğu sorunlarının çözümünde daha aktif politikalar üretmesinin önemine de değindi.