Schüssel ‘Avrupa Vergisi’ koymak istiyor

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı ve Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, AB'yi finanse etmek için bir tür vergi konulmasını istedi.

Schüssel, AB Komisyonu’nun üye ülkelerden alınan parayı azaltmak için vergi konulmasını istedi. Schüssel, bu verginin uluslararası uçuşlardan ve kısa dönemli ticari işlemlerden alınabileceğini kaydetti. Schüssel, “Kendi kendine yeten bir sistem oluşturmak heryerde popüler değil ama dönem başkanı olarak popüler olması bile gerekli önerileri yapmak benim görevim.” dedi.
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun kendisi ile aynı fikirde olduğunu belirten Avusturya Başbakanı Schüssel, 2008 yılında yapılacak AB bütçesinin gözden geçirmeye bu konunun da eklenmesini istedi. Schüssel, “Kısa dönemli mali işlemlerin vergiden muaf tutulması absürd. Vergi boşluklarının da olması absürd. Uluslararası uçuşlar bu absürdlük içinde.” dedi.
Schüssel, AB’nin vergi toplaması ile bütçeye para veren ve alanlar arasında oluşan “hoş olmayan gerginliğinde” azalacağını söyledi.
Avusturya Başbakanı Schüssel, dönem başkanlığı süresince amacının Birlik’e karşı kaybolan güveni tekrar sağlamak olduğunu söyledi. Schüssel, “Dönem başkanlığımız sonunda Avrupa’daki güveni tekrar sağlamak istiyoruz.” dedi.