Sebze halinden dünya şampiyonluğuna…

Kayseri'de sebze halinde çalışırken Uzakdoğu sporlarına başlayan lise öğrencisi, Tayland'daki Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda rakiplerini bir bir devirerek altın madalyaya uzandı.

Kayseri’de sebze halinde hamallık yaparken Uzakdoğu sporlarına ilgi duyan 16 yaşındaki lise 2. sınıf öğrencisi Eyüp Güler, 18-26 Mart tarihlerinde Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen Muay Thai Büyükler ve Gençler Dünya Şampiyonası’nda gençler kategorisinde 91 kiloda dünya şampiyonu oldu. Melikgazi Mustafa Eminoğlu Lisesi öğrencisi olan Eyüp Güler, dünya birinciliği yolunda sebze kasalarıyla antrenman yaparak başarıya ulaştı. Final müsabakasında Özbek rakibini nakavtla geçerek altın madalya alan Güler, katıldığı ilk uluslararası şampiyonada elde ettiği derecenin ve 16. madalyanın sevincini yaşıyor. Okuldan kalan boş vakitlerinde Kayseri Hali’nde dayısına ait işyerinde çalıştığını anlatan Güler, bu sayede aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Yaz tatillerinde ve hafta sonları dayısının Kayseri Sebze Hali’ndeki işyerinde çalıştığını söyleyen Güler, “Kayseri Sebze Hali’nde komisyoncu olarak işlettiği işyerinde yaz aylarında da boş zamanlarımda çalışıyorum. Kamyonlarla gelen meyve kasalarını boşaltıyorum veya buradan meyve-sebze satın alan müşterilerin araçlarına kasa yüklüyorum..16. madalyamı aldım. Tek isteğim daha başarılı bir sporcu olmak. Ama kimse Uzakdoğu sporcularına destek vermiyor. Aylık antrenman aidatlarımı ödeyebilmek için çalışmak zorundayım. Kendi harçlığımı kendim çıkarmak istiyorum. Babam belediye işçisi, annem ev hanımı. Zaten geçimimizi zor sağlıyoruz. Bir de ben onlara yük olmak istemiyorum. Hem okullar açılana kadar bir kenara para biriktirmek hem de antrenman aidatlarımı kendim ödemek istiyorum. Böylece, okul harçlığımı çıkarıyorum ve aile bütçeme katkı sağlıyorum. Aynı zamanda burada meyve kasası taşırken spor da yapmış oluyorum. Kasalar, kaslarımı çalıştırmama yardımcı oluyor. Hamallık yapmaktan asla utanmadım. Okuldan sonra kalan boş vakitlerimi burada çalışarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Uluslararası bir şampiyonada İstiklal Marşı’nı okutmak ve Türk bayrağını dalgalandırmanın büyük onur kaynağı olduğunu ifade eden Güler, bundan sonra çalışmalarını daha sıkı sürdürerek yeni şampiyonluklar elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Uzakdoğu sporlarıyla ilgilenen Güler, Uzakdoğu sporlarına 6 yaşında, şu an çalıştığı Özayspor Kulübü’nün önünden geçerken bir anlık ilgi ile başladığını söyledi. Eyüp Güler, tekvando ile başladığı sporda daha sonra kung-fu, kick boks ve muah thai (thai boks) yapmaya başladığını, ardından katıldığı turnuvalarda kupalar almaya başladığını aktardı. 6 Türkiye şampiyonluğu bulunan Eyüp Güler, ilk uluslar arası organizasyona katılımında da Dünya Şampiyonluğunu kazandı. Gözünü hep birinciliğe diken Güler, “Benim hedefim daima birincilik. Benim kafamda her zaman birincilik kürsüsünde olmak vardır. İkinciliği asla kabul edemem. Çünkü hep zirvede olmayı hayal ederim. İkincilik her zaman sönük kalır. Ama birinci olmanın onuru başkadır.” dedi.

Muay Thai Milli Takımlar Antrenörü Orhan Özaktı da Eyüp Güler’in başarısıyla gurur duyduğunu ifade etti. Eyüp’le 10 yıl önce tanışan Antrenör Orhan Özaktı, “Kendisi ilkgünden bu yana disiplinli, azimli çalışmasıyla bizim değerli sporcularımız arasında. Azmiyle Tayland’da altın madalya kazandı. Kendisinin başarısıyla bizde gurur duyuyoruz.” diye konuştu.