Seçim bütçesi bizim kitabımızda yok!

Başbakan Erdoğan, yaklaşan seçim dolayısıyla bazı kesimlerin hükümetin seçim bütçesi uygulayacağını düşündüğüne işaret ederken kendilerinin böyle bir planlarının olmadığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, “Bütçeyi disiplin altına aldık. Öyle yok, ‘Seçim havası gelin bir oynama yapalım’ Bizim kitabımızda bu yok.” dedi. Erdoğan, isim vermeden Genç Parti’nin futbol maçları sırasında verdiği reklamlara da tepki göstererek, “Bunlar siyasetin çirkin popülizmidir” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, dünyanın 50’yi aşkın ülkesinden gelen Türk işadamları ile İstanbul’da buluştu. Dünya Türk İşadamları Vakfı tarafından gerçekleştirilen kurultayda konuşan Başbakan Erdoğan, seçimin yaklaşması nedeniyle özellikle bazı köşe yazarlarının hükümetin seçim bütçesi uygulayacağı yönünde yazılar yazdığına işaret etti. Erdoğan, “Bazıları hala köşelerinde yazıyorlar. Kusura bakmasınlar. ‘İşte seçim yılına giriliyor. Şimdi bir seçim bütçesi yaparlar.’ diyorlar. İktidardayken yerel seçimleri yaşadık. Hiç seçim bütçesi yapıldı mı? Yapılmadı. Biz ne dediysek onu yaparız. Önümüzdeki seçim yılında da asla biz mali disiplinden taviz vermeyiz. Ekonomik program neyse onu uygulamaya devam ederiz. Bizim kitabımızda bu yok.” ifadelerini kullandı.

Televizyonlarda yayınlanan futbol maçları sırasında reklamları dönen Genç Parti’ye tepki gösteren Erdoğan, verilen vaadlerin yersizliğine işaret etti. Erdoğan, “Bakın görüyorsunuz. Maçlar esnasında bantlar geçiyor. ‘Fındık fiyatları artacak, Fındığı şu fiyattan alacağız’ deniliyor. Bunlar siyasetin o çirkin popülizmidir. ‘Mazotu şu fiyattan alacağız.’ diyorlar. Bekara karı boşamak ne kadar kolay. Neyi nasıl yapıyorsun? Neyi nasıl satıyorsun? Gerçekçi olacağız.” şeklinde konuştu.

Bu ülkede memurun maaşınını ödenmediği günler olduğunu, işçinin maaşlarının ödenmediği günlerin yaşandığını hatırlatan Erdoğan, “Cebimizdeki paranın eridiği günler gördük. Biz o günlere dönemeyiz. Şu anda benim vatandaşımını cebindeki paranını alım gücü 9 bin dolara ulaştı. Hamdolsun kişi başı gelir de 5 bin 500 dolara ulaşmıştır. Buralara öyle kolay gelinmedi. Biz yola çıkarken söz verdik. Ne aldanan olacağız ne aldatan olacağız. Halkımızı aldatamayız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın yaptığı konuşma salonda bulunan işadamları tarafından sık sık alkışlandı.

“TürkıÜüiye’ye Yatırım Geleceğe Yatırım” ismi altında düzenlenen kurultay kapsamında Başbakan Erdoğan “İller Yatırım Borsası ve Coğrafi İşaretler Sergisi”nin de açılışını yaptı.

-KURULTAY DÜNYADAKİ TÜRK İŞADAMLARINI BULUŞTURDU-

Kurultay sırasında, yurt dışında başarıyı yakalayan işadamlarına, yerel yönetimlerin ve merkezi idarenin çeşitli alanlarda yapılacak yatırımları özendirmek için iller bazında sağladıkları fırsat ve olanaklar anlatılacak. Bu suretle, Kurultaya katılan Türk işadamlarının sektörler hakkında güncel, doğru bilgi alması ve iş hedeflerine uygun yatırımlara ve ortaklıklara yönlendirilmeleri amaçlanıyor.

Bir süredir yerel yönetimler tarafından başlatılan yatırım atağına destek sağlamak ve yatırımcılara, illerin yatırım fırsatlarını tanıtmak üzere Kurultay tarihinde ilk kez “İller Yatırım Borsası” adıyla bir düzenleme yer alıyor. Bu düzenleme ile il temsilcilerinin yatırımcılarla doğrudan ilişkiler kurarak illerinin yatırım avantajlarını anlatmaları ve onları yatırıma davet etmeleri mümkün olacak. İller Yatırım Borsası’na katılacak illerin yatırım imkânları, kültürel, sosyal, coğrafi özellikleri ise hazırlanacak “İller Yatırım Kataloğu” ile yatırımcıların yararlanmasına sunulacak.

Dünya Türk İşadamları VI. Kurultayı’nda konuşma yapmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden Türk ve yabancı işadamlarıyla, uluslararası finans kuruluşlarında görev yapan önemli isimler İstanbul’a geldi. Moskova’daki Rus – Türk İşadamları Birliği Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu, Houston’daki Türk – Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Doğan Baysal, Melburn’deki Avustralya – Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Karamemiş ve Berlin’deki Medditeranum AG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Halide Müge Yücel kurultayda konuşma yaptı.

Kurultay’da ayrıca yabancı finans kuruluşlarının temsilcileri de birer konuşma yapacak. İrlanda Ticaret ve Çalışma Bakanlığı Eski Müsteşarı, Dublin Üniversitesi Öğretim Üyesi Paul Haran İrlanda’nın geçen dönemde uyguladığı ve esas itibariyle Amerika’da yaşayan İrlandalıları kendi ülkelerinde yatırıma yönlendirme projesi olan ve önemli bir başarı sağlayan “Home Sweet Home (Evim Güzel Evim) Projesi”ni anlatacak. Kurultayda yer alan diğer yabancı konuşmacılar ise KfW – IPEX Bank Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Peter Klaus ve Dünya Bankası’nın özel sektöre destek amacıyla oluşturduğu İnternational Finance Corporation (IFC) Güney Avrupa ve Merkezi Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat dikkat çeken isimler arasında.