Seçim Eylül’de mi Kasım’da mı olsun?

Muhalefet: Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yapılacak genel seçimin tarihinin önemi olmayacağı görüşünü savundu.

BAŞBAKAN Erdoğan başta olmak üzere, AKP’li yönetici ve bakanlar son dönemde yaptıkları açıklamalarda, örtülü biçimde seçimlerin 1-2 ay öne alınabileceği mesajını verirken, muhalefet Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalacak genel seçimin hangi tarihte yapılacağının artık Türkiye açısından bir önemi olmayacağı görüşünü savundu. Muhalefetin görüşü şöyle:

* CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yapılmadıkça, genel seçimlerin Eylül’de ya da Kasım’da yapılmasının bir önemi yok. Nisan ayında erken seçim yapılması talebimiz kabul görseydi, 2007 yılı kayıp yıl olmayacaktı.

* ANAVATAN Partisi Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu: Seçim Kasım’da yapılırsa, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra sancılı dönem 6 ay sürecek. Bu dönemde eğer Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olup seçilirse, parti Genel Başkanı’nı da değiştirmek zorunda kalacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra seçim Kasım ya da Eylül’de yapılmış bir önemi yok.

* DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük: Cumhurbaşkanı seçiminden sonra genel seçimleri 2 ay öne alma yönündeki bir iradeyi, demokrasiyi zorlayarak, kendi parti içi politika ve mücadelelerine yönelik strateji olarak görürüz

AKP: MÜMKÜN AMA…
AKP’li yöneticiler Başbakan Erdoğan’ın seçimlerin öne alınabileceğine ilişkin açıklamalarının konunun teknik boyutuna işaret ettiğini, ancak bu yönde alınmış karar bulunmadığını belirttiler. Görüşleri şöyle:

* AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün: 4 Kasım 2007’den önce seçim olması halinde 25 yaş uygulaması hayata geçirilemez. Gençlere verdiğimiz sözü tutamamış oluruz.

* AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin: 4 Kasım’dan önce seçim olmaz. Ama Başbakanının sözleri ’teknik olarak yapılabilir’ anlamında, parlamentonun yetkisine atıftır.