‘Seçim havasına girmeyin’

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam’da 3 gün süren ‘6. İstişare Toplantısı’nın son gününde milletvekillerine seslenerek, önemli mesajlar verdi.

Başbakan Erdoğan, toplantıda erken seçim tartışmalarına da son noktayı koydu. Seçimlere 2 yıl kadar bir süre olduğunu hatırlatan Erdoğan, milletvekillerinden seçim havasına girmemelerini istedi. Erdoğan, AK Parti iktidarının görev süresinin beşte üçünü bitirdiğini ve beşte ikilik bir sürenin kaldığını, seçimlere daha iki yıl olduğunu sözlerine ekledi.

10 bin dolar gelirle G-9 oluruz
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam’da parti içi muhalif milletvekillerine de önemli mesajlar verdi. Eleştiriye karşı olmadığını ancak, eleştirilerin de ufuk açması gerektiğini söyleyen Erdoğan, AK Parti’nin fikir zenginliğinden korkmadığını ifade etti. Özellikle son günlerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı hedef alan muhalif milletvekillerine mesaj veren Erdoğan, konunun Merkez Yürütme Kurulu’nda gündeme geldiğini ve kimsenin Parti Disiplin Kurulu’na sevk edilmediğini hatırlattı. Milletvekillerini uyaran Erdoğan, önlerine gelen her mikrofona konuşmak zorunda olmadıklarını kaydetti.Başbakan Erdoğan, AK Parti hükümetinin 5 yıllık hedefleri 3 yılda gerçekleştirdiğini hatırlatarak, millî gelirin 10 bin dolara çıkması halinde G-8’in G-9 olacağını, bu durumda Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin daha da güçlü olacağını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, kendisine sunulan, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yakın bir zamanda erken seçim ilan edelim, Cumhurbaşkanını yeni parlamento seçsin” teklifine, “Cumhurbaşkanını seçmek bu parlamentonun hakkı, bu hakkı bu parlamentoya vermek lazım. Kanunlar da belli” cevabını verdi. Erdoğan, muhalefetin baraj konusundaki beklentilerine de son noktayı koydu. Güven ve istikrar sağlanıncaya kadar mevcut barajın korunması gerektiğini kaydeden Erdoğan, barajın ancak bundan sonra düşürülebileceğini, bunun da iki-üç dönem sonra olabileceğini ifade etti. Seçim barajını muhalefetin, AK Parti’yi engellemek için koyduğunu dile getiren Erdoğan, şimdi ise muhalefetin kendi ayaklarına dolandığını vurguladı. Erdoğan, seçim barajının dün de olduğunu, bugün de var olduğunu hatırlatarak, kimsenin önceden ‘gıkı’ çıkmazken AK Parti gelince seslerin çıktığını, doğruların yanlış olduğunu belirtti.

Merkez Bankası için aklımızda bir isim yok
Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin görev süresinin Salı günü saat 17.00’de biteceğini hatırlatarak, Merkez Bankası İdare Kurulu’nun bir kişiyi bu göreve vekaleten atayacağını, kendilerinin de bir değerlendirme yaparak yeni başkanın tespit edileceğini açıkladı. Yeni ismi bu şekilde Köşk’e yollayacaklarını ancak, şu an için bir isim üzerinde durmanın yanlış olacağını dile getiren Erdoğan, akıllarında bir ismin olmadığına da dikkat çekti. ‘Kabine revizyonu yapılacak’ söylentilerine de tepki gösteren Erdoğan, “Yorulanlarla da yan yana yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Farklılıklar zenginliğimiz
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam 6. İstişare Toplantısı’nın kapanış konuşmasında da milletvekillerine birlik ve beraberlik mesajı verdi. Toplantının son derecede verimli, ışık tutucu ve yol gösterici gerçekleştiğini kaydederek, milletvekillerinden gelen öneri, katkı ve uyarıların uzun yolda aydınlatıcı ve Türkiye’nin tıkanan kanallarını açan AK Parti’ye ışık tutacağını dile getirdi. AK Parti’nin bütün organları ile yasama, yürütme ve parti teşkilatları ile ülkenin geleceğine odaklandığını kaydeden Erdoğan, bir tek önceliklerinin Türkiye olduğunu söyledi. Kızılcahamam toplantısında 81 milletvekilinin düşüncelerini bizzat kendisinin dinlediğini hatırlatan Erdoğan, farklılıkların bir ayrışma değil, bütünlük içiresinde terkibe ulaşma vesilesi saydıklarını belirtti. “Kesret içerisinde vahdet” anlayışını kadro olarak benimsediklerini söyleyen Erdoğan, istişare ve diyalog zeminlerinin birbirlerini tamamlamaya dayandığına dikkat çekti. Yasama ile yürütmenin diyaloguna, bürokrasinin ise ataletten kurtularak, hükümetin ritmine ve hızına uygun etmesini isteyen Başbakan Erdoğan, ekonomik ve mali politikasından, büyümeden sapmadan sosyal ve toplumsal politikalara ağırlığın önemine dikkat çekti. AK Parti’nin Türkiye’nin hızını kesen sunni gündemlere fırsat vermeyeceğini anlatan Başbakan Erdoğan, farklılıkların zaaf değil, zenginlikleri olduğunu hatırlattı. Kızılcahamam toplantısına bu zenginliğin yansıdığını belirten Başbakan Erdoğan, ortak iradenin ise AK Parti’nin Türkiye’nin gelecek vizyonuna odaklanarak gözünü ufuk çizgisine dikmek olduğunu kaydetti. Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere diğer muhalefet partilerine mesaj veren Başbakan Erdoğan, “onlar varsın siyaseti kumda oynamak, bir bardak suda fırtına koparmak sansınlar. Bu milet yüreğinde hizzet aşkı olanları ilelebet bağrına basacak” dedi.

Maliye Bakanı’na destek
Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda ana muhalefet partisi CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği gensoru görüşmelerini hatırlatarak, birlik ve beraberliğin en güzel cevap olacağın kaydetti. CHP’nin 6 aya 3 gensoru sığdırdığını hatırlatan Erdoğan, Bakan Unakıtan’a destek mesajı verdi. Başbakan Erdoğan, “İstiklal Marşı’nın kabul törenine AK Parti hiçbir temsilcisini göndermedi” eleştirilerini İstiklal Marşını milletvekilleri ile ayakta okuyarak cevap verdi. Erdoğan, İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 85’inci yıldönümünü hatırlatarak, yazar Akif’i saygı ile andı. Başbakan Erdoğan İstiklal Marşı’nı milletvekilleri ile birlikte ayakta okuduktan sonra tamamını milletvekillerile ayakta okudu. Başbakan Erdoğan, daha sonra karayoluyla Ankara’ya döndü.

> ‘Kişi başına milli gelir hedefi 10 bin dolar’
ANKARA – Başbakan Erdoğan, 5 yıllık Eylem Planı’nda 5 bin dolar olarak öngördükleri kişi başına düşen milli gelir rakamına üçüncü yıllarında ulaştıklarını belirterek, bu konudaki hedefi 10 bin dolar olarak revize ettiklerini açıkladı. Ankara Yenimahalle’de 80 bin kişiyi ilgilendiren ve yaklaşık 35 yıldır çözüme kavuşturulamayan tapu sorunu Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı programla aşıldı. Ankara ASKİ Spor Salonu’nda düzenlenen tapu teslim törenine Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte geldi. Bazı bakanlar ile belediye başkanlarının da katıdığı törende konuşan Erdoğan, “Bugün 35 yıldır bekletilen bir sorunu çözmüş olarak karşınızdayız” dedi. “Başladığınız yerde kalırsanız, adınız gerici olur, dünya nasıl gelişiyorsa siz de Atatürk’ün dediği muassır medeniyetler seviyesine doğru koşar adımlar atarsanız ilerici olursunuz” diyen Erdoğan, iktidara geldiklerinde Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 2 bin 500 dolar olduğunu hatırlattı. 5 yıllık görev süresi için öngörmüş oldukları 5 bin dolarlık kişi başına milli gelir rakamının üç yıl sonunda yakalandığını ifade eden Erdoğan, “Şimdi bunun üzerine koyacağız. Hedef 10 bin dolar. Bunu yakalayabildiğimizde Türkiye’yi tutabilene aşk olsun” şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, halktan kaçak yapılaşma ve gecekondulaşmaya yönelmemesini istedi.