Seçim sonucunu sabaha kadar beklemeyin! İşte formül

"Seçimi acaba kim kazanacak, oylar nasıl dağılacak?" diye merak edenlerin sabaha kadar beklemesine gerek yok.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü İstatistik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Işığıçok, 22 Temmuzda yapılacak genel seçimin sonuçlarını merak eden vatandaşların sabaha kadar televizyon izlemelerine gerek olmadığını, oyların yaklaşık yüzde 1-5 arasında açıklandığı andaki oy dağılımının seçimin sonucunu görmek açısından yeterli olacağını savundu.

Prof. Dr. Işığıçok, seçime iki gün kala partiler son mitinglerini yaparak vatandaşlardan oy isterken, seçim tahminleri ve kamuoyu araştırmalarının da tamamlandığını söyledi.

Işığıçok, bu araştırmalar arasında son derece güvenilir tahminler olduğu gibi, masa başında yapılan ”yanlı” tahminler de bulunduğunu savundu. Türk halkının seçim sonuçlarını öğrenmek için 22 Temmuz akşamı zamanını televizyon karşısında geçireceğine dikkat çeken Işığıçok, şunları kaydetti: ”İstatistiğe ve bilime güvenmeyenleri, 22 Temmuz akşamı, 3 veya 4 ayrı zaman diliminde, 5’er dakikalık televizyon izlemeye ve not tutmaya davet ediyorum. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, oy sayımının yapılacağı ilk saatlerdeki eğilime dayanarak hem Türkiye geneli hem de iller bazında seçim tahmini yapılması mümkün. Bu amaçla, oyların yaklaşık olarak yüzde 5’inin açıklandığı, tahmini olarak saat 20.00 ile 21.00 arasında, hatta seçim yasağının kaldırılmasına bağlı olarak daha erken saatte AK Parti, CHP, MHP, GP, DP ve diğer partilerin o ana kadar aldığı oyları birkaç farklı zaman diliminde not almanız yeterli. Diğer bir deyişle, oyların yaklaşık olarak yüzde 1, 2 ve 5’inin açıklandığı andaki oy dağılımını görmeniz, seçim tahmini yapmanız için yeterli olacak.”

Yapılacak tahminin güvenilirliğinin oy sandıklarının tesadüfi olarak açılmasına ve tüm sandıkları yeterince temsil etmesine bağlı olduğunu ifade eden Işığıçok, ”Oy sandıklarını yeterince temsil edebilecek büyüklükteki sonuçları gördükten sonra, gecenin ilerleyen saatlerinde seçim sonuçlarının sabaha kadar izlenmesine gerek yok. Nitekim, sabah kalktığınızda oyların dağılımı bıraktığınız yerden devam edecektir” diye konuştu