Seçim tartışmaları ortamı geriyor

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün adaylıktan çekildiğini açıklaması, yeni bir tartışma başlattı.

Cumhurbaşkanlığı’nın tek adayı Abdullah Gül, diğer turları beklemeden adaylıktan çekildiği için, Anayasa’nın 102. Maddesi’ne göre Meclis Cumhurbaşkanı’nı seçememiş sayılıyor.

Anayasa’ya göre bu durumda “derhal” seçime gidilmesi gerekiyor. Hal böyle olunca bu da bir başka tartı~mayı doğurdu. Meclis’te zaten alınmış bir “erken seçim” kararı olduğundan, seçimin 102. maddeden dolayı mı yoksa Meclis kararı nedeniyle mi yapılacağı belirsizliği gündeme geldi. Bu durum seçim tarihiyle ilgili tartışmaları alevlendirecek.

Gül’ün kararını bekleyen CHP grubunun, seçimleri öne aldırabilmek için hamle yapması bekleniyor. CHP, Gül’ün adaylıktan çekilmesiyle, seçimlerin 22 Temmuz tarihinden daha erken bir tarihte yapılmasının önünün açılacağını savunuyor.

Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila, Gül’ün çekilebileceğini açıkladığı saatlerde son durumla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın Gül çekilirse zaten aday kalmıyor. Dolayısıyla 102. maddeye göre TBMM’nin cumhurbaşkanını 1 ay içinde seçemediği ortaya çıkmış oluyor. Anayasa değişikliği konusunda AKP artık ısrarlı. Sayın Gül’ün açıklamasından da onu anlıyoruz ki “parlamentoda seçim olmadı ama halk cumhurbaşkanını seçerse ben yine adayım” mesajı veriyor. Ancak Anayasa hükümleri, cumhurbaşkanının geri gönderme yetkisi cumhurbaşkanlığı seçim takvimini belirleyecek”.

YSK HAREKETE GEÇMELİ YA DA GEÇİRİLMELİ

Erken seçim tarihi “Meclis kararı” şeklinde alındığı için tarihin değişmesi yine “Meclis kararı” ile mümkün ancak Gül’ün çekilmesi mevcut durumu biraz daha karmaşık hale getiriyor. CHP kanadında bu durum, “Meclis’in feshi” anlamına geleceği şeklinde yorumlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun re’sen (kendiliğinden) seçim tarihini değiştirme sorumluluğu taşıdığı görüşünde olan CHP, YSK’nın kendiliğinden inceleme kararı almaması durumunda ise, YSK’ya başvurma yönteminin mümkün olup olmadığını değerlendiriyor.

22 Temmuz tarihini “geç” bulan CHP, otobüslerle seçmeni taşıma kararı alsa da, yaz ortasındaki seçimin oylarda fireye yol açabileceği endişesi taşıyor.

CHP: SÜREÇ BİTMİŞTİR, İPE UN SERMEYE GEREK YOK

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, daha önce ortaya atılan 24 Haziran tarihinin de YSK tarafından dile getirildiğine işaret ederek, çalışmaların hızlandırılarak, seçim takviminin kısaltılabileceğini söyledi. Topuz, “Bize göre süreç bitmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi siyasi olarak ortadadır. İpe un sermeye ve germeye gerek yok” dedi.

YSK’nın seçim takvimini kısaltarak, seçimi öne almak sorumluluğu taşıdığını anlatan Topuz, “Seçimin öne alınması için takvimde yeterli boşluklar vardır. Basım için endişeleniyorsa, matbaa sayısı artırılabilir, süre kısaltılır” diye konuştu.

Gül’ün adaylıktan çekilmesi durumunda, otomatikman seçim sürecine girileceğini ve adaylıktan çekildiğini ilan ettiği günden itibaren 45 günlük sürenin hesaplanacağını ifade eden Topuz, “45-50 gün içinde seçimler daha önce takvime sığdırıldı. Daha öncekiler gayrimeşru muydu? Tüm bu olasılıkları inceleme sorumluluğu YSK’ya aittir”dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARI DA BEKLENİYOR

CHP için, cumhurbaşkanlığı seçim turlarının iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da önem taşıyor. İptal kararının yine “Meclisin cumhurbaşkanı seçemediğini” ortaya çıkaracağını bu durumda da yine derhal seçimlere gidilmesi gerektiği ifade ediliyor.
CHP’de Anayasa Mahkemesi’nin yarın karar verebileceği beklentisi bulunuyor.

AKP’NİN, 25 YAŞ KOZU

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, seçim takvimine yapılacak bir itiraza karşı 25 yaş değişikliğini geri çekeceklerini söyledi. Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu’nda 11’nci Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin gerçekleştirilen oturumun ardından gazetecilerin CHP’nin seçim takvimine itiraz edeceği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, “Eğer seçim takviminde bir değişiklik olursa biz de 25 yaş ile ilgili düzenlemeyi Meclis’ten çekeriz, görüşmeyiz” dedi.

Çelik, YSK’nın seçim takvimini değiştirmeyeceğini belirtirken, “YSK’nın kararı değişmez, değiştirilemez. YSK’nın aldığı karara müdahale edilmez. Seçim tarihi değişmez” diye konuştu.