Seçim tatil planlarını erteletti

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fikret Murat Tural, seçimin, turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, ''Bütün tatiller seçimden sonraya ertelendi'' dedi.

Tural, yaptığı açıklamada, herkesin seçime odaklanmasından dolayı ülke genelinde turizmin olumsuz etkilendiğini kaydetti ve ”Uçak seferleri, yolcu potansiyeli düştü. Bütün tatiller seçimden sonraya ertelendi” görüşünü dile getirdi.

Seyahat acentalarının satışlarının azaldığını ifade eden Tural, şunları kaydetti:

”Antalya bölgesine bizim bu aylarda yapılan satışlarımız üçte bir civarında. Geçen yılın bu dönemki satışları ile karşılaştırdığımızda bir düşüş var. Bunun sebebi seçim. Antalya’daki otellerin kapasitesine bakacak olursanız full, fakat iç turizm değil dışarıdan talep fazla. Bizim satışlarımızda artış yok. Bütün seyahat acentacı arkadaşlarımız konuşuyoruz; seçimden olumsuz etkilendiklerini, GAP bölgesinde kimsenin seçim dolayısıyla tatile gitmek istemediğini, tatillerin sürekli ertelendiğini duyuyoruz. Seçimden sonra satışlarımızda artış bekliyoruz.” GAP bölgesinde kültür turizminin en fazla yoğunluğun Mayıs ve Haziran aylarında olduğuna işaret eden Tural, seçimin bu döneme denk gelmediği için GAP bölgesinde turizmin olumlu geçtiğini ifade etti.

Tural, ”Sezon şu anda GAP bölgesinde bitmiş durumda. Sıcaklardan dolayı kültür turları tercih edilmiyor. Seçim bizi etkilemedi. Hatta çok iyi bir sezon geçirdik. Seyahat acentalarımız bu yıl çok güzel iş yaptı. GAP kültür turları geçen yılın iki katını yakaladı” dedi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok televizyon dizisi çekilmesinin ve basının bölgeyi tanıtmasının GAP’taki turizmin canlanmasında büyük etkisi olduğunu belirten Tural, yurt dışından daha fazla turist çekmeyi amaçladıklarını, bunun için daha fazla tanıtım gerektiğini vurguladı.

Tural, ”Türkiye’de GAP kültür turlarında patlama oldu. Tanıtımı daha fazla yapsaydık yurt dışından da GAP’a akın akın turist gelecekti. TURSAB olarak yurt dışındaki bütün fuarlara katılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİYET