Seçimden ilginç notları okuyun

22 Temmuz Genel Seçimleri tamamlandı. Seçimden ilginç notlar...

23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemi devam ederken, İstanbul 3. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olan Dursunali Bacıoğlu, oyunu Trabzon'da kullandı.

Bacıoğlu, kendi fikirlerine en yakın bulduğu partiye oy verdiğini belirterek, ''Kendime oy veremedim, ancak İstanbul'da yaşayan hemşehrilerime güveniyorum. Sonuçtan umutluyum'' dedi.

OYUNU KULLANMAK İÇİN 700 KM YOL KAT ETTİİstanbul'da oturan Mesude Sanrı, oyunu kullanmak için bin 700 kilometre yol kat etti. Oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu belirten Sanrı, ''Ben de bu görevimi yerine getirmek için dün uçakla Diyarbakır'a geldim. Ardından arabayla Şırnak'a daha sonra da Balveren beldesine geldim. Yani bin 700 kilometre yol kat etmiş oldum. Oyumu kullandığım için çok mutluyum. Memleketimiz için hayırlı olmasını dilerim'' dedi.

YERİNE BAŞKASI KULLANMIŞ
Düzce'nin Şıralık köyünde oyunu kullanmaya giden kişi, yerine başkasının oy kullandığını öğrendi. Şıralık Köyü İlköğretim Okuluna oy kullanmaya giden İlknur Yaman, sandık başında nüfus cüzdanını göstererek oy kullanmak istedi. Sandık görevlileri Yaman'a oy kullandığını ifade ederlerken, Yaman Düzce Seçim Kuruluna başvuruda bulunarak olayın araştırılmasını istedi. Düzce Seçim Kurulu olayla ilgili araştırma başlattı.

AFGANLAR DA SANDIĞA GİTTİ

Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından, Rusya'nın Afganistan'a başlattığı savaş sonrası 1982 yılında Hatay merkeze bağlı Ovakent beldesinde yerleştirilen Türk asıllı Afgan göçmenleri de sandık başına giderek oy kullandı. Göçmenler, sabahın erken saatlerinden itibaren yöresel kıyafetleriyle Ovakent İlköğretim Okuluna giderek burada kurulan sandıklarda oylarını kullandılar.

7 SEÇMENLİ KÖY
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Güvencik köyünde, yalnız yaşayan muhtar ve eşi ile kayıtlarını köy nüfusundan aldırmayan 5 seçmen köyde kurulan sandıkta oy kullandı. Zaman içinde çocukların eğitimi ve ekonomik nedenlerle oldukça fazla göç veren ve sadece muhtar Muharrem Çelik ile eşi Saniye Çelik'in yaşadığı Güvencik köyünde seçimler için 1 sandık kuruldu. Muhtar ve eşinin yanı sıra nüfus kayıtlarını köyden aldırmayan 5 kişi, köy meydanındaki bir ağacın altına kurulan sandıkta 2 görevlinin eşliğinde oylarını kullandı.

SANDIĞA ADANAN ÖMÜRBolu'da, 14 Mayıs 1950 yılında yapılan seçimlerinden bu yana tüm genel ve yerel seçimlerde sandıklarda ve seçim kurullarında görev yapan 82 yaşındaki İsmail Şengüler, 22 Temmuz seçimlerinde de İl Seçim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

TARIM İŞÇİLERİ SANDIĞA GİDEMEDİ
Seçimde oy kullanmak için tatilciler akın akın dönüş yaparken, on binlerce tarım işçisi imkansızlıklar yüzünden sandığa gidemedi. Konya'nın Çumra ilçesi Belediye Başkanı Nasır Ersöz, yaptığı açıklamada, Çumra bölgesine Adana, Mersin ve doğu illerinden gelen tarım işçilerinin yol masrafı nedeniyle oy kullanmak için geri dönemediğini belirtti. Çumra ve çevresinin her yıl okullar kapanmadan tarım işçisi göçü aldığını bildiren Ersöz, pancar tarlalarında çalışmak üzere bölgenin en az 10 bin geçici göç aldığını ifade etti. Ersöz, işçilere oy kullanmaları konusunda önerilerde bulunduklarını, ancak kalabalık olmaları ve yol paralarının fazla tutacağı gerekçesiyle oy kullanacakları yere gitmediklerini vurguladı.

MİLLETVEKİLİ ADAYI OYUNU KULLANAMADI
MHP Aydın Milletvekili adayı Beşiktaş 2. Başkanı Ertuğrul Kumcuoğlu, ikametgahının İstanbul'da gözükmesi nedeniyle oyunu Aydın'da kullanamadı. Sandık görevlisi Kumcuoğlu'nun ikametgahının Sultanhisar'da olmadığını, ikametgah belgesi ya da milletvekili adayı olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmemesi halinde oy kullanamayacağını söyledi.

MİLLETVEKİLİ ADAYI BABA OLDU
Zonguldak bağımsız milletvekili adayı maden işçisi Musa Civa'nın eşi, seçim günü sezaryenle doğum yaptı. Emine Civa da doğumu nedeniyle eşi için oy kullanamadığını, sağlıklı doğduğu bildirilen bebeğine Onur Can adını koymak istediğini söyledi.

YAYLAYA OTOBÜS KALDIRDI

Adana'da bir belediye Adana ve çevresinde bulunan yaylalardaki seçmenler için ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi. 100'ü aşkın belediye otobüsü ile kiralanan 750'ye yakın otobüs, midibüs ve minibüs aracılığıyla, belirlenen yaylalardaki seçmenlerin oy kullanabilmeleri için sabah saatlerinden itibaren kent merkezine ücretsiz seferler düzenlendi