Seçime 5 kala son anket sonucu

Seçime günler kala anket çalışmaları hız kazandı. İşte anket sonuçları:

En son yapılan iki araştırmaya göre AK Parti açık ara önde gidiyor. Peki ya diğer partiler? Bizi kaç partili meclis bekliyor?

Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Araştırmaları Merkezi (YÖN-ARA), mart ve mayıs ayında gerçekleştirdiği araştırmasının son aşamasını da tamamladı. Araştırma, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Özuğurlu yönetiminde 30 Haziran- 8 Temmuz tarihleri arasında 19 ilde, 2 bin 225 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerin sonucunda gerçekleşti. Araştırmaya katılanların yüzde 14.6’sını işçiler, yüzde 13’ünü memurlar, yüzde 21.3’ünü kendi hesabına çalışanlar oluştururken, çalışmayanların oranı ise yüzde 26.5 olarak gerçekleşti.

KARARSIZLAR DAĞILDI

Araştırma sonucunda, AK Parti birinci parti çıkarken, oy oranı yüzde 28- 33 aralığında gözüküyor. 2002 seçimlerinde AK Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 64’ü yine AK Parti’ye oy vereceğini beyan ederken, yüzde 15’i kararsız, yüzde 7’si MHP’ye, yüzde 4’ü CHP’ye, yüzde 3’ü GP ve yine yüzde 3’ü SP’ye çevrilmiş durumda. Araştırmaya göre, mart-mayıs ayında cumhuriyet mitinglerinin de etkisiyle sıçrama içine giren CHP, “duraklama ve kısmi gerileme” içinde. Kararsız seçmenler içindeki “sol kararsızların” sayısında artış görünüyor.

CHP, 2002 seçmeninin yüzde 80’ini muhafaza ediyor ancak “yeni beslenme kaynakları bulma noktasında tıkanıklık” yaşıyor. Mart ve mayıs aylarında yapılan araştırmalarda AK Parti ile başa baş yarışır gözüken CHP, AK Parti’nin 2-3 puan gerisine düşmüş durumda. CHP’nin oy oranı yüzde 25.1 düzeyinde. MHP, toparlama içine girerken, baraj sıkıntısı aşmış gözüküyor. MHP’nin oy oranı yüzde 12.5.

Bu sonuçlara göre Meclis’e üç partinin girmesi garanti. Araştırmaya göre, mayıs-temmuz aralığının en fazla yıpranan partisi ise 4 puanlık erime ile DP. Partinin oy oranı, yüzde 3.5. Oy oranı yüzde 4.6 gözüken GP ise kararsız seçmenlerin oylarının dağıtılması ile yüzde 8’leri yakalıyor, ancak seçim barajını aşması sürpriz gözüküyor.

Bu arada Başkent Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin yaptırdığı anket çalışması da AK Parti’nin açık ara önde olduğunu gösterdi. İstanbul’da 4 bin 800 kişi üzerinden yapılan araştırmaya göre, AK Parti yüzde 34 ile birinci parti durumunda. AK Parti’yi yüzde 19.1 ile CHP takip etti.

BAŞKENTTE AKP YÜZDE 36

AK Parti İstanbul’da gösterdiği başarıyı başkent Ankara’da da gösterdi. 3 bin 420 kişi üzerinden yapılan ankete göre AK Parti yüzde 36 ile birinci parti olurken, İzmir’de CHP’nin yüzde 27.1 aldığı araştırma sonuçlarında, AK Parti yüzde 16 oy aldı. İki partiyi yüzde 13.3 ile DP izlerken, GP ise yüzde 10.8 oyla sıralamaya girdi.

BUGÜN