‘Seçimi Erdoğan’ın karizmasıyla kazandık’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 3 Kasım 2003 seçimlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karizması sayesinde kazandıklarını, ancak ondan sonraki bir buçuk yıllık sürede ekip halinde çalışarak başarılı sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Liderin kararlılık özelliği ile ilgili bir hikaye anlatan Çelik, salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş’taki kampüsünde düzenlenen “Global Liderlik Forumu” adlı toplantının kapanış oturumuna katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, karizmatik liderlerin toplum üzerindeki etkilerinin yüksek olduğunu belirtti. Bakan Çelik, “Recep Tayyip Erdoğan’ın halk nezdinde sevgisi, sempatisi olan, dünyanın tanıdığı bir liderdir. Biz iktidara geldik. Büyük çapta Sayın Başbaka’ın karizması sayesinde oy aldık. Bunu kabul ediyoruz. Fakat 3 Kasım seçimlerinden sonra bir buçuk yıl icraat yaptık. Eğer Dışişleri Bakanı dış politikayı allak bullak etseydi, ben milli eğitimi alt üst etseydim, Maliye Bakan’ı maliye politikalarında başarısız olsaydı, mahalli seçimlerde insanlar bize yüzde 42 oy verir miydi? Dolayısıyla bu bir ekip işidir” dedi.

Lider olan insanlardaki özelliklerle ilgili salonda bulunan öğrencilerle fikirlerini paylaşan Bakan Çelik, konuşmasında lider insanlarda bulunması ve bulunmaması gereken özellikleri sıraladı. Liderin en önemli özelliklerinden birinin hızlı düşünme ve kararsız kalmamak olduğunu dile getiren Bakan Çelik, kararsız kalan bir yönetici ile sıradan bir vatandaşı konu edinen hikayeyi anlattı. Hikayeyi merakla dinleyen öğrenciler Bakan Çelik’i uzun süre alkışladı.

Liderlerin lokomotif özelliklerinden çok orkestra şefi gibi olmaları gerektiğini anlatan Çelik, “Orkestrada herkes farklı bir enstrüman çalabilir. Her enstrümanın da farklı bir özelliği olabilir. Ama orkestra şefi bu farklılıklardan bir armoni çıkarır. Aksi taktirde ise kakafoni çıkar. Türkiye’de de zaman zaman bozuk seslerin çıkmasının sebebi işte bu kakafonidir. Dolayısıyla modern yöneticilik lokomotiflik değildir, modern yöneticilik orkestra şefliğidir” şeklinde konuştu. Konuşmasında devlet ciddiyeti ile güler yüzlü olmanın ayrımının iyi yapılması gereğine de işaret eden Bakan Çelik, kendilerine isnat edilen tavrı eleştirdi. Bakan Çelik, “Bakan oldun mu bir kere fani olmaktan çıkıyorsunuz. Bakan dediğiniz boru gibi bir şey olması lazım.Ben okullara gidiyorum, çocuklar elini boynuma atacak, öğretmeni diyor ki, yapma. Bırak diyorum, sen duymuşsun benim dokunulmazlığım var, ama bırak o dokunsun. İşte biz devlet adamlığını böyle algılamamalıyız” şeklinde konuştu.

Çocukluğunda yaşadığı anıları öğrencilerle paylaşan Bakan Çelik, sabırlı olmaları ve doğru bildikleri yolda azimle ilerlemeleri konusunda gençlere öğüt verdi. Konuşmasının ardından öğrenciler Bakan Çelik’e teşekkür plaketi verdi. Bakan Çelik ve öğrenciler ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.