Seçimin normal süresine alışın!

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin genel seçimlerden önce yapılması yönündeki talebine olumsuz cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, Atatürk Hava Limanı VIP Salonu’nda, bir gazetecinin, “Deniz Baykal, erken seçim yapılarak cumhurbaşkanının da seçim sonucunda oluşacak Meclis tarafından seçilmesi yönünde bir öneride bulundu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunu cevapladı. Erken seçimle ilgili kararlarının iktidar olarak belli olduğunu belirten Erdoğan, Anayasa neye amirse kendilerinin de onu yapacağını söyledi. Bu konuyla ilgili düşüncelerini defaatle söylediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: “Onlar hâlâ bu şekilde şartları zorlama gayreti içerisinde. Boşuna uğraşıyorlar. Seçim, zamanında yapılacaktır. Bir diğer konu, cumhurbaşkanlığı seçimidir. Anayasa’nın amir hükmü neyse buna göre yapılacaktır. Bu konuyla ilgili de ‘şu şöyle olursa şöyle olur, şu böyle olursa böyle olur’ gibi bir anlayışla ne cumhurbaşkanı seçimine bir yorum getirilebilir ne de Parlamento’nun yapısına, mevcut durumuna yorum getirilebilir. Şu anda sağlıklı çalışan bir Parlamento var ve bu Parlamento da vakti saati geldiğinde cumhurbaşkanı seçimini yapacaktır.”

Başbakan, Türkiye’nin güven ve istikrar içinde olduğunu dile getirerek, ekonomik, siyasi ve sosyal bütün atmosferi ile tam rantabl (verimli) bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti. Türkiye’nin her şeyinin gayet güzel işlediğini ifade eden Erdoğan, “Kimsenin farklı bir yorum getirmesi doğru değildir. Ülkedeki gayet güzel işleyen siyasi havayı olumsuz etkileme gayretidir ki bu, sadece siyasi havayı etkilemekle kalmaz, ekonomik hava da bunun zararını görür. Piyasalara, ülkeye bunun zararı olur.” diye konuştu. İstanbul, Zaman Ürdün’de Indiana Jones filminin çekildiği tarihî şehri gezecek Başbakan Tayyip Erdoğan önümüzdeki cuma gecesi Ürdün’e resmi bir ziyarette bulunacak. Kral Abdullah’ın davetlisi olarak Ürdün’ün başkenti Amman’a gidecek olan Erdoğan’ın programında meşhur ‘Indiana Jones’ filminin çekildiği tarihî Petra şehri de bulunuyor. Harrison Ford’un başrol oynadığı 1989 yapımı Steven Spielberg yönetimindeki Indiana Jones, tarihî Petra şehrinin kalıntıları arasında çekilmişti. Petra şehri M.Ö. 250 yılından M.S. 64 yılına kadarki 300 yıllık dönemde, bu topraklarda önemli bir bölgesel güç olan Nebatilerin başkenti olan kanyon içindeki kayalara oyularak yapılmış bir şehir özelliğini taşıyor. Başbakan Erdoğan’ın cumartesi sabahı başlayacak olan Ürdün temasları arasında başbakanlıktaki görüşmelerin ardından Türk Şehitliği’ni ziyaret yer alıyor. Aynı gün Petra’ya gidecek olan Başbakan, pazar günü Ölüdeniz’de yapılacak olan Genç Arap Liderler Forumu ile Bölgesel Arap Diyaloğu’na katılacak. Kral Abdullah’la bir görüşme yapacak olan Başbakan, Akabe Özel Ekonomi Bölgesi’ni de gezecek