Seçimlerden çıkacak sonuç piyasalarda etkili olmayacak

Seçim haftasına girilirken piyasalarda önemli bir hareketlilik beklenmiyor.

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, ”Asıl önemli nokta cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanacak” dedi.

Seçim haftasına girildiğini, Türkiye piyasalarındaki pozitif seyrin devam ettiğini belirten Salar, bundan sonraki süreçte ana belirleyicinin artık her zaman yurtdışı olacağını anlattı.

Şu anda yurtdışındaki gelişmelerin de pozitif gittiğini hatırlatan Salar, borsada yabancı payının yüzde 71.5’e dayandığını, seçimlerden ne sonuç çıkarsa çıksın, bunun orta ve uzun vadede piyasalar üzerinde etkili olmayacağı, kısa vadede ise bir miktar çalkantı yaratabileceği görüşünü aktardı.

“Asıl önemli nokta cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanacak” diyen Salar, piyasaların buradaki uzlaşmaya bakacağını söyledi.

Salar, bu süreç de tartışmasız bir şekilde atlatıldığı takdirde, dünyadaki likidite koşullarına bağlı olarak Türkiye’ye sermaye girişi beklemenin doğru olacağının altını çizdi.

Salar, “Borsada daha yüksek seviyeler orta ve uzun vadede görülebilir. İMKB, 58 bin seviyelerini yıl sonuna kadar görebilir. Bu gelişmelerin ardından da Merkez Bankası’ndan faiz indirimi konusunda işaret beklenebilir” dedi.

Bununla birlikte seçim öncesi ertelenen talepte bir patlama yaşanabileceğini belirten Salar, “Bunun enflasyona tehlikeli bir etkisi olabilir. Döviz kurlarında ise yükselişi gerektirecek veri yok. Türkiye’ye para girişi devam ediyor” diye konuştu.

Salar, geçtiğimiz hafta endeksin tarihi zirve yaptığını hatırlatarak, “Bu hafta yatay bir piyasa beklenebilir. Belki bir realizasyon olabilir” dedi.

Dışardaki likidite açısından en önemli riskin ise konut kredileri olduğunu belirten Salar, burada sıkıntı olmadığı takdirde kısa vadede herhangi bir değişim beklenemeyeceğini kaydetti.