Seçimlere Irak Savaşı damgasını vurdu

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2006 yılında yaşanan en önemli gelişme Kasım ayındaki ara seçimler oldu.

Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile Senato üyelerinin üçte birinin belirlendiği saçimlerde her iki mecliste çoğunluk Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçti. Eyalet meclisleri ve valilik seçimlerinde de Demokratlar başarılı oldu.
7 Kasım’da yapılan seçimin sonuçları, Amerikan halkının Irak savaşında izlediği politika nedeniyle Bush yönetimini cezalandırdığını gösteriyordu. Başkan George Bush, 8 Kasım’da düzenlediği basın toplantısında Irak savaşının mimarlarından Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in istifa ettiğini açıkladı.

Rumsfeld’den boşalan savunma bakanlığı görevine getirilen Robert Gates, 5 Aralık’ta Irak’taki savaşı kazandıklarını düşünmediğini söyledi. Bu sözler, Irak’ta zaferden bahseden Bush yönetiminin ülkedeki durumu resmen kabul etmesi anlamına geliyordu.

Bu arada 10 Kongre üyesinin oluşturduğu Irak Çalışma Grubu, 6 Aralık’ta Baker – Hamilton raporu olarak adlandırılan çalışmada Irak’taki iç savaş tehlikesine dikkat çekti. Bush yönetimine Irak politikalarını değiştirmesini tavsiye eden grup; İran ve Suriye ile doğrudan görüşmelere başlanmasını ve Irak’taki askerlerin çekilmesi için takvim belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Bush, 11 Aralık’ta Irak’ta 2007 yılı başında yeni bir strateji takip edeceklerini söyledi. Irak Özel Mahkemesi’nin devrik lider Saddam Hüseyin hakkında verdiği idam kararı 26 Aralık’ta kesinleşti. Saddam’ın bir ay içerisinde idam edileceği açıklanırken; ABD’nin iç politikasına büyük etki yapan Irak konusundaki belirsizlikler sürüyor.

İsrail’in Lübnan’daki Hizbullah güçleriyle bir aydan fazla süreyle savaşması da yılın en önemli gelişmelerindendi. 12 Temmuz’da başlayan savaş boyunca sivil hedefleri vuran İsrail’in ‘kendisini savunma hakkı’nı her fırsatta dile getiren ABD Arap halkları nezdinde itibar kaybına uğradı. Bush yönetimi, Filistinli sivilleri katleden İsrail’in BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanması teklifini de her seferinde veto etti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Lübnan savaşının yeni bir Ortadoğu oluşturmaya yarım edeceğini iddia etti.

2006 yılında ABD’yi uzun süre meşgul eden konulardan biri de İran’ın nükleer programı oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD’nin yoğun girişimleri sonucu söz konusu programı nedeniyle İran’a bazı yaptırımlar uygulanmasını kabul etti. Bununla birlikte, Mart ayında Hindistan’ı ziyaret eden George Bush’un Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na imza atmayan ve atom bombasına sahip bu ülkeye nükleer teknoloji satılması konusunda anlaşma imzaladı. Elektrik enerjisi üretmek için nükleer teknoloji elde etmek istediğini deklare eden İran’a şüphe üzerine yaptırım uygulatan ABD’nin, yeni nesil nükleer silahlar elde etmeye karar verdiğini açıklaması da gözlerden kaçmadı.

ABD’DE 2006 YILINDA ÖNEMLİ OLAYLARDAN BAŞLIKLAR

3 Mart: Terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo üssündeki esirlerin isimleri açıklandı.

16 Mayıs: ABD, Libya ile diplomatik ilişkileri 30 yıl sonra yeniden tesis edeceğini açıkladı. Libya, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarıldı.

21 Eylül: ABD, Colombia faciasından sonra 3 yıl ara verdiği insanlı uçuşlardan birini başarıyla tamamladı. Atlantis mekiği, görevini tamamlayarak Yer’e indi.

17 Ekim: ABD nüfusu 300 milyonu geçti.

TÜRKİYE – ABD İLİŞKİLERİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Mart 2003’te ABD askerlerinin Güneydoğu Anadolu’dan Irak’a girmesini öngören tezkereyi reddetmesi iki ülke ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu. Türkiye – ABD ilişkileri 2006 yılında bu travmayı atlattı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Washington ziyareti sırasında imzaladığı Ortak Vizyon Belgesi ile, özellikle terör örgütü PKK ile mücadele konusundaki görüş birliği resmen sağlanmış oldu. Fakat Irak’ın kuzeyindeki PKK unsurlarının etkisizleştirilmesi konusunda Türkiye’nin beklediği somut adım atılamadı.

26 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye’nin endişelerine hak verdiklerini belirterek, “Irak’ta hükümet kurulduğunda çabalarımızı ikiye katlayacağız” mesajı verdi.

Rice’ın davetlisi olarak Temmuz ayı başında Washington’a giden Abdullah Gül’ün ziyareti sırasında açıklanan stratejik ortak vizyon belgesiyle, “iki ülke ilişkilerinin belirleyici unsurları, güçlü dostluk bağları, ittifak, karşılıklı güven ve vizyon birliği” vurgulandı. Belgede PKK ile mücadele, Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ile Ortadoğu’daki sorunlara karşı ortak anlayış dile getirildi.

Temmuz ayında terör örgütünün saldırılarını artırmasıyla birlikte Türkiye’nin sınır ötesi operasyona hazırlandığını belli etmesi Washington’u endişelendirdi. ABD bir kez daha PKK ile mücadele sözü verdi ve Joseph Ralston’ı “PKK ile mücadele koordinatörü” olarak atadı. PKK ile görüşmeyeceğini söyleyen Raltson’ın, Türkiye ve Irak’ta temaslarda bulunmasından sonra terör örgütü 1 Eylül’den itibaren ateşkes ilan etti. Ateşkesi tanımayan Türkiye, terör örgütüyle mücadelesine devam etti.

Başbakan Erdoğan’ın Ekim ayı başında Beyaz Saray’da Başkan Bush’la yaptığı görüşmede de terörle mücadelenin yanı sıra Ortadoğu’daki gelişmeler ele alındı. Erdoğan’ın ziyaretini değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı, “ilişkilerimiz mükemmel’ açıklamasını yaptı. Bush, Erdoğan’a Irak’taki ‘bazı PKK bürolarının’ kapatılacağı sözünü verdi.

ABD’nin Ortadoğu’da izleyeceği politikalar 2007 yılında da Türkiye ile ilişkilerinin rengini belirleyecek. ABD’nin PKK sorununun yanı sıra; Irak’ın bütünlüğü, nükleer programı nedeniyle İran’a uygulanan baskı, İsrail – Filistin ve Lübnan sorunu ile Suriye’nin Ortadoğu barış sürecine katılıp katılmayacağı konusundaki uygulamaları Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor.