Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı bugün tamamlanacak

YSK'nın Seçim Takvimine göre, seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı bugün tamamlanacak.

Milletvekili genel seçiminde oy kullanacak vatandaşların 30 Mayıs’ta başlayan seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı işlemi bugün tamamlanacak. Birleşik oy pusulalarının basım işlemi isetamamlandı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Seçim Takvimine göre, seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı bugün tamamlanacak. Alınmayan seçmen bilgi kağıtları, oy verme gününde sahipleri tarafından istenildiğinde verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

Seçmen bilgi kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edeceklerikimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet,evlenme cüzdanı) oy kullanabilecekler.

Seçmenler, YSK’nın “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy verebilecek. Yüksek Seçim Kurulu, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl,Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun,Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu,Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman,Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerini 07. 00-16. 00 olarak belirledi.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde ise oy kullanma işlemi 08. 00-17. 00 saatleri arasında yapılacak.

Oy kullanmanın bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermeküzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktansonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.

19 Haziran’da birleşik oy pusulasının basımına başlayan YSK, 85 seçimçevresi için ayrı ayrı 14 siyasi parti ile bağımsız adayların yer aldığı pusulaları bastırdı. Tüm bölgelerin pusulalarının basım işlemi tamamlandı ve bölgelere gönderildi.

Bağımsız adayların da oy pusulasında yer alması ve bazı siyasipartilerin bazı seçim çevrelerinde seçime girmemesi nedeniyle 85 seçimçevresi için farklı oy pusulası hazırlandı.

Üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunan beyaz renkteki birleşik oy pusulalarının en üst kısmında “23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler Birleşik Oy Pusulası” ibaresi bulunuyor ve bunun altında hangi ilin kaç numaralı seçim çevresine ait olduğunu belirten yazı yer alıyor. Bu yazının altında partilerin amblemi, adı ve parti genel başkanının adı bulunuyor. Bunun altındakiçizgiden sonra ise seçmen tarafından işaretlenecek boş daire yer alıyor.

Dairenin altında, o seçim çevresinde seçime katılan milletvekiliadaylarının isimleri yazılı bulunuyor.

Seçim çevresindeki bağımsız aday sayısına göre, alta ve yana doğrugenişletilen oy pusulalarının bu bölümlerinde, bölgenin bağımsızmilletvekili adaylarının ismi sıralanıyor.

Oy pusulalarının en büyüğü, 88X20 santimetre ile 11 siyasi parti ve 54bağımsız adayın bulunduğu İstanbul 1. bölge oldu. En küçük oy pusulasıda yalnızca 14 siyasi partinin katıldığı, bağımsız adayın bulunmadığı Kırıkkale, Bayburt ve Sinop illerinin pusulası oldu.

Bağımsız aday sayısı fazla olan illerde büyük zarflar, diğer illerde isenormal boyuttaki zarflar kullanılacak.