Sedef bulaşıcı hastalık değil!

Bütün dünyada yaşayan insanların ortalama yüzde 2'si kronik bir deri hastalığı olan sedeften yakınıyor.

Genellikle 15-30 yaş arasında ortaya çıkan sedef hakkında bulaşıcı olduğuna dair bazı yanlış inanışlar var. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu, çevresel faktörlerin de sedef hastalığının nedenleri arasında sayılabileceğini belirtiyor. Çevresel faktörlerin başında fiziksel travmalar, iklim, AIDS gibi bağışıklığı bozan hastalıklar, enfeksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar geliyor.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Dünyada yaşayan insanların ortalama yüzde 2’si bu kronik deri hastalığından yakınıyor. Sedefin kadın ve erkekte görülme oranı eşit. Ancak ırklar arasında bazı farklılıklar var. Örneğin yapılan çalışmalara göre doğudaki ülkelerde biraz daha az görülüyor. Hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor; gümüş beyazı döküntüler, deri üzerinde oluşan kırmızı kalın tabakalar, deride kızarıklık, deride kanama’ Araştırmacıların büyük çoğunluğu hastalığın bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Prof. Dr. Serdaroğlu sedefin oluşumunu şöyle anlatıyor ” T lenfosit dediğimiz hücre grupları içindeki savunmada görevli bazı hücrelerin aşırı üretimi sonucunda deri yenilenmesi hızlanıyor. Bu yüzden deri tabakalarında kalınlaşma oluşuyor. Epidermis denilen üst derinin hücreleri normal sürelerinden çok daha hızlı olarak dış ortama çıkıyor. Doğal olarak hücreler atılamadan, olgunlaşamadan en üst tabakada birikmeye başlıyor. Böylece görünür hale geliyorlar. İşte sedefin beyaz renkli kabukları bu şekilde birikmiş hücreler ”

HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİ VAR MI?
Sedef kronik bir hastalık. Kişinin bu hastalığı hayat boyu taşıyacağını kabullenmesi gerekiyor. Bazen çok uzun süreli iyileşme dönemleri ya da hiç görülmediği yıllar olabildiği gibi çok sık olarak ortaya çıkması da mümkün. Işık tedavisinde değişik dalga boyları kullanılabiliyor ve kremlerle kombine edilebiliyor. Hücre üremesini yavaşlatıcı bağışıklığın baskılanmasını sağlayan A vitamini türevleri tedaviler günümüzde mevcut. Ancak bu tedavilerin yan etkileri olabileceğinden hastanın mutlaka çok iyi izlenmesi gerekiyor.