Seebebini anlayamadığınız kas ağrılarınız mı var?

Kas ağrısı şeklinde kendini gösteren fibromiyalji sendromunun romatizmayla karıştırılmaması gerektiği belirtildi.

Yegül, “Fibromiyalji sendromuyla birlikte kasların kemiğe yapıştığı yerler olan tendonlarda ağrılar ortaya çıkar. Bunlar eklem ağrısıyla karıştırılabilir. Romatizmadan farklı olarak vücutta şekil bozukluğu yapmaz. Hastalığın sebebi bilinmemektedir, tedavisi de yoktur. Bazı hekimler yakınmalara inanmadığı için kişi, çevresinde hastalık hastası olarak görülmektedir.” dedi.

Kronik yorgunluğun da bu hastalıkta önemli bir belirti olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yegül, diğer belirtilerini şu şekilde sıraladı: “Kişi sabah yorgun kalkar ve kendini hasta hisseder. Gün boyunca çalışmak istemez. Sindirim sisteminde rahatsızlıklar yaşar. İshal, kabızlık, yanma, gaz gibi şikayetleri vardır. Ağız kuruluğu, göz yanması, kulakta çınlama, saç diplerinde acıma ve kaşınma, el ve ayaklarda üşüme, soğuk suyla temasta ciltte renk değişikliği, el ayak şişmesi, derin uyku uyuyamama, geceleri diş gıcırdatma, unutkanlık, kadınlarda sancılı âdet görme, baş ve karın ağrısı hastanın diğer şikayetleridir.”

Bu hastalığın stresle doğrudan ilişkisi olduğunu kaydeden Yegül, “Genetik özelliği bulunmayan bu hastalığı başlatan sebepler bazen fiziki bir travma, bazen bir üzüntü, bazen bir sıkıntı olabilir. Stres, şikayetleri arttırıcı bir etmendir. Tedavisinde stresle başetme yöntemleri önemlidir. Kas gevşetme eğitimleri alınması da hasta için faydalı olacaktır.” diye konuştu.

Hastalığın teşhisi konusunda Amerika Romatizma Derneği’nin bazı kriterleri bulunduğunu belirten Yegül, “Bu kriterlere göre vücuttaki 18 hassas noktadan 11’i üzerine 4 kilogramlık basınçla basıldığında hastanın ağrı hissetmesi gerekir. Bu durum diğer belirtilerle bir araya geldiği zaman teşhis konulabilir. Ardından hekim, hastayı bilgilendirmelidir. Kişinin hastalığı hakkında herşeyi bilmesi, gereksiz tedavi yöntemleri ve laboratuvar incelemelerinden korunması açısından faydalı olur.” dedi.

Fibromiyalji sendromu teşhisi konulan hastanın uygun bir yaşam tarzı benimsemesi gerektiğinin altını çizen İbrahim Yegül, “Düzenli olarak, kasları güçlendirme ve germe için hafif egzersizler yapılmalıdır. Yüzme ve su içinde yapılan egzersizler de fayda sağlar. Sigara bırakılmalıdır, çünkü kasın bazı mikroskobik bölgelerine yeteri kadar oksijen gitmesini engeller. Mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gereken ağrı kesici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlardan fayda görülebilir.” şeklinde konuştu.