‘Şefkate mağlup olmayın tutarlı olun’

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Özel Ceyhan İlköğretim Okulu, öğrenci velilerine "Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmede ailenin rolü" konulu bir seminer düzenledi.

Pınarbaşı tesislerinde yapılan seminere konuşmacı olarak Eğitimci-yazar Ziya Köse katıldı. Semineri sunan yazar Ziya Köse’nin programa ara verdiği boşlukları Beyaz Gölüm isimli şiir kitabının yazarı Edebiyatçı-şair Yılmaz Gül birbirinden güzel şiirleriyle doldurdu. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan okul müdürü Taner Hafızoğlu, eğitimli, bilinçli ve donanımı güçlü insan yetiştirmenin derdine düştüklerini söyledi, Hafızoğlu “Bizler bir derde tutulmuşuz. Bu dert eğitimdir. İç referansları güçlü, kendi kültürünü bilen ve iyi donanımlı fertler yetiştirilmelidir.” dedi.
Eğitimci-Yazar Ziya Köse, anne ve babanın çocuk üzerindeki etkileri ve karı-koca ilişkileri üzerinde durdu. Anne ve babaların çocuklarına karşı kararlı olması gerektiğini anlatan Köse, “Çocukların olumsuz davranışlarının üzerine kararlı gideceğiz. Şefkate mağlup olmayacağız. Tutarlı olacağız. Bir gün iyi bir gün kötü olmayacağız. Anne farklı baba farklı şeyler söylememeli. Farklı şeyler söylenirse çocuk hoşuna gideni yapar. Baba ve anne hep öğüt verme pozisyonda olmamalıdır. Motivasyon olmalıdır. Çocuğa yaparsın edersin demek lazım. Çocuklarımızı sağır hale getirmeyelim. Hep öğüt verenlerden olmayalım. Çocuklar belli bir süre sonra sağırlaşıyor. Ne anlatırsanız anlatın sizi dinlemez hale geliyor.” dedi. Anne ve babaların okulla işbirliği içinde olmasını isteyen Eğitimci-Yazar Köse konuşmasına şöyle devam etti: “Çocuğunuzla ilgilenin. İyi bir okulu ve iyi bir öğretmeni var, takip etmeye gerek yok demeyin. Ne yiyor, ne içiyor, kiminle geziyor ve arkadaşı kimdir. Bir anne ve baba olarak bunları iyi bilmeniz gerekir. Bu takip sevgi ve saygı kuralları içinde olmalıdır. Anne ve baba kesinlikle güç kullanmamalıdır. Çünkü belli bir süre sonra çocuk yalama oluyor. Kin ve intikam duygusu besliyor. Çocuğunuza ulaşabilir hedefleri verin. Ulaşamayacağı hedefleri vermeyin.” dedi.
Daha sonra karı-koca ilişkilerine değinen Yazar Köse, çocukların iyi yetiştirilmesinde anne-baba arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu söyledi. Karı-koca ilişkilerinde diyaloğun çok önemli olduğunu anlatan Köse, bu konuda şunları söyledi: “Eşler birbirlerine saygılı davranmalıdır. Karşılıklı sabır ve fedakarlık göstermelidir. Çocukların da sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Çocuklarınıza yaşayarak öğretin. Kural koymayın. Yanlarında tartışmayın. Çocuklarınızın yanında birbirinizi övün. Başarılı ve mutlu çocukların yetişmesi için anne ve baba birbirini sevmelidir. Birbirine katlanmalıdır.”