Şeftali yüz güldürdü!

Geçtiğimiz yıl don olayları ve Rusya'nın ihracatta problem çıkarması nedeniyle zor anlar yaşayan şeftali üreticisinin bu yıl yüzü gülmeye başladı.

Çiftçi, rekoltede gözle görülür bir artış olmasına rağmen, mazot ve ilaç fiyatlarındaki artışla birlikte maliyetlerin de arttığına dikkat çekiyor. Geçen yıl şeftali üreticisi Rusya’nın ‘Akdeniz Sineği var’ gerekçesiyle meyve ve sebze ihracatını bir süre askıya almasıyla birlikte sıkıntılı günler geçirmişti.

Türkiye’nin önde gelen şeftali üretim merkezlerinden Bursa’da, şeftali bahçeden 34 ile 60 YKr’a satılıyor. Don nedeniyle 2004’te 60 bin ton şeftalinin üretildiği Bursa’da geçtiğimiz yıl rekolte yaklaşık 50 bin ton olarak gerçekleşti. Herhangi bir don olayının yaşanmadığı bölgelerdeki rekolte artışıyla birlikte bu yıl Bursa’da 200 bin ton şeftali üretimi hedefleniyor.

Meşhur Bursa şeftalisinin önde gelen üretim merkezlerinden Dudaklı köyünden Kamil Gümüş, şeftalide bu yıl rekoltede belirgin bir artış gözlendiğini söyledi. Gümüş; “Geçtiğimiz yıl, ürünlerimizi satmakta zorlanmıştık. ihracaatta yaşanılan sıkıntı nedeniyle şeftali çok ucuz ve çok kötü durumdaydı. İhracatın olmaması fiyatların düşmesine neden olmuş, çiftçinin para kazanma şansı azalmıştı. Ama bu yıl rekoltedeki artışla birlikte ihracatta herhangi büyük bir sorunun yaşanmaması nedeniyle fiyatlar bahçede 60 kuruşa kadar çıktı. Maliyetlerdeki artışla morali bozulan üreticilerimiz yine de fiyatlardaki artışla yüzü gülüyor” diye konuştu.