Şehirlerarası artık çok ucuz

Telekom şehiriçi görüşmelerine % 27 zam yapıp şehirlerarasını % 57 indirdi. Fiyat eşitlenmiş oldu.

AB zorladı, şehiriçi mecburen zamlandı

Türk Telekom tarifelerindeki değişikliği SABAH ele geçirdi. Yeni tarifelere göre şehiriçi ve şehirlerarası görüşmeler tek tarifeye dönüşerek dakikası 8.1 kuruşa yükseldi.

Türk Telekom’da yeni tarifeler şehiriçine zam, şehirlerarası ve milletlerarası konuşmalara yüksek indirimler olarak belirlendi. Şirket, şehiriçi görüşmelere ve aylık sabit ödemelere yüzde 27’ye varan zam yapıp, şehirlerarası tarifeyi indirerek yurtiçinde herhangi bir yerle konuşmanın dakikasını 8.1 YKr’ye çekiyor. Türk Telekom şehirlerarası, uluslararası ve GSM ile görüşmelerden elde ettiği kârı, zararda olan şehiriçi görüşmeleri finanse etmek için kullanıyordu. Ancak Avrupa Birliği ve Rekabet Kurumu’nun bu tip çarpraz sübvansiyonları’ azaltma yönündeki kararları Türk Telekomu da tarifelerinde denge oluşturmaya zorladı. Telekomünikasyon Kurumu tarafından geçen hafta görüşülen ancak bugüne ertelenen toplantıda Türk Telekom’un sabit ücretlere ve şehiriçi görüşmelere yüzde 26.9’a varan zamları konuşulacak Telekom’un görüşülecek yeni görüşme tarifelerini ise SABAH ele geçirdi. Bugün açıklanması beklenen tarifelere göre en çok tercih edilen ‘StandartHatt’ adlı pakette aylık sabit ücret yüzde 23.5 zamlanarak
10.20 YTL’den 12.6 YTL’ye çıkıyor. Şehiriçi görüşmelere ise yüzde 27 zam geliyor. Buna göre daha önce şehiriçinde dakikası 6.38 Yeni Kuruş (YKr) olan görüşme ücreti zamla birlikte 8.1 YKr’ye yükselecek. Ancak Türk Telekom StandartHatt kullanımını seçenlere 100 kontör (Yaklaşık 100 dakika) bedava görüşme imkanı tanıyor. StandartHatt’ta şehirlerarası görüşmelerde ise yüzde 53.7 indirime gidiliyor. Buna göre 17.5 YKr olan şehirlerarası görüşmenin dakikası 8.1 YKr’ye iniyor. Bir başka deyişle şehiriçi görüşme ile şehirlerarası farkı kalkıyor. Artık Türkiye’nin neresinde olunursa olunsun sabit telefondan sabit telefonu aramak 8.1 YKr olacak. Milletlerarası tarifede ise yüzde 57’lik bir indirime gidildi. Almanya, Fransa, Belçika, ABD, Çin, Bulgaristan, İngiltere gibi 1.kademe sayılan ülkeleri ararken yapılacak görüşmelerin dakikası 10.6 YKr’ye çekiliyor. GSM operatörlerini aramaların dakikasına ise yüzde 15.2 indirim yapıldı.