Şehirli Çinliler Amerikalıları seviyor

Çin'de yapılan bir araştırma, şehirli Çinlilerin Amerikaları sevdiğini ve Pekin ile Washington arasındaki ilişkilerden memnun olduğunu ortaya çıkardı.

Gazete ülkenin Pekin, Shanghai, Guangzhou, Chongqing ve Wuhan şehirlerinde gelişigüzel 230 kişi üzerinde anket yaptı. Ankete katılanlardan yüzde 60’ı iki ülke arasındaki ilişkilerden ”biraz memnun”, yüzde 19.7’si ”memnun” olduğunu söyledi. Yüzde 0.7’si ise ”çok memnun” olduğunu açıkladı.

Ankete katılanların yüzde 79’u Amerikalıları ”seviyor” yada ” biraz seviyor” denilirken, bu konuda rakamsal bir detay verilmedi.

Gazetenin anketine göre, yüzde 60 oranında Çinli, gelecekte iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyecek en önemli sorunun Çin’den ayrılmak isteyen ve ABD’nin el altından destek verdiği Tayvan sorunu olduğunu söylüyor.

Ankete katılanlar, ‘iki ülke arasında ileride Tayvan krizi olabilir mi’ sorusuna , yüzde 14.9 ”evet”, yüzde 45.4’ü ise ” olabilir” cevabını verdi.

Söz konusu anketin sonucu 2003’te cumhurbaşkanı olduktan sonra ABD’ye nisan ayı sonunda önemli ve ilk ziyaretini yapacak Çin Cumhurbaşkanı Hu Jiantao’ın bu ziyaretinden önce yapılması dikkat çekici bulundu. Anket şubat ayında gerçekleştirildi.

Anketin bire bir mi , internet üzerinden mi yoksa telefonla mı yapıldığı ve ankete katılanların isimleri yada diğer bilgilerinin istenip istenmediği ise açıklanmadı.