Şehit aileleri ‘dost’ mayını hiç affetmiyor!

Üç şehit askerin ailesi daha sorumlular hakkında suç duyurusu yaptı. Demirci Ailesi, tazminat davası açtı.

Lütfi Kaplan’ın haberi…

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 7 askeri şehit eden mayınların TSK’ya ait olduğunun ortaya çıkması sonrasında, 3 şehit ailesi daha sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Daha önce iki şehit ailesinin suç duyurusu yapması ile toplam 5 şehidin ailesi sorumluların cezalandırılmalarını istedi. Şehit Deniz Demirci’nin ailesi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde ayrıca sorumlular hakkında toplam 175 bin liralık tazminat davası da açtı. Aileler, askeri savcılığın dosyaya koyldurduğu ‘kısıtlılık’ kararına da itiraz etti.

GENELKURMAY’A DİLEKÇE VERDİLER

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 27 Mayıs 2009’da TSK tarafından döşenen mayınlara basarak şehit olan 7 askerin aileleri sorumluların peşini bırakmıyor. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizlik kararının ardından şehitler Kemal Özevin, Cafer Çelik ve Adil Yıldız’ın babaları Genelkurmay’a sorumluların cezalandırılması için şikayetçi oldu. Olayın ardından Şehit Uzman Çavuş Ziya Bener`in kardeşi Refik Bener ile şehit Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci, Hakkari Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

AİLE 175 BİN LİRA TAZMİNAT İSTİYOR

Suç duyurusunda bulunarak oğulları Deniz Demirci’nin TSK mayınıyla şehit edildiğini öğrenen Demirci Ailesi, ayrıca manevi tazminat davası açtı. Milli Savunma Bakanlığı’na karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) Şehit Demirci’nin annesi, babası ve üç kardeşi adına dava açan avukat İsmail Kılıç “Deniz Demirci’nin TSK tarafından döşenen mayınlarla şehit olması ailesinin acısının katlanmasına neden olmuştur” diyerek manevi tazminat talep etti. AYİM’e açılan davada üç kardeş için 75 bin, anne ve babası için 100 bin TL’lik manevi tazminat talep edildi.

STAR