Şehit asker köyünü yasa boğdu

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Akıncı köyünden Ümit Balkan, Şırnak Küpeli dağında operasyonda iken mayına basarak şehit oldu.

Şehidin cenazesi yarın toprağa verilecek.
Son günlerde terörle mücadele konusunda operasyonlarını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önceki gün sabah saat 08.25 sıralarında Şırnak Çakır Söğüt Komando Bölüğü’nde görev yapan er Ümit Balkan(21) mayına basarak şehit oldu. Kandıra İlçesi Akıncı köyü Hatıplar Mahallesi’nde ikamet eden İrfan Balkan ve Fatma Balkan çiftinin en büyük oğulları 5 aylık asker Ümit Balkan’ın mayına basması sonucu şehit olması nedeniyle Akıncı köyünde büyük hüzün yaşanıyor. Mandıralarda çalışan ancak geçen yıl kalp rahatsızlığı nedeniyle malülen emekli olan baba İrfan Balkan ile gözleri görmeyen dedesi Kazım Balkan (75) büyük üzüntü yaşadı.

Geçen yıl Kocaeli Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu muhasebe bölümünden mezun olan şehit er Ümit Balkan, aynı okulda beraber okuduğu İstanbul Maltepe’de oturan Filiz Karakaya (21) ile nişanlanmıştı. Okulunu bitirdikten sonra askere giden ve 5 aylık asker olan Ümit Balkan’ın operasyonda mayına basarak hayatını kaybetmesi nedeniyle nişanlısı da olayı duyar duymaz Kandıra Akıncı köyü Hatıplar Mahallesi’ndeki evine geldi. Aile, gece saat 24.00 sıralarında oğullarının şehit olduğu haberini öğrendi. Acılı baba, “Benim bir oğlum vatanı korumak uğruna şehit oldu. Benim vatanı korumak için 2 oğlum daha var. Onları da şehit vermeye hazırım.” derken, terörü de lanetledi.

Şehit er Ümit Balkan’ın cenazesi bugün askeri uçak ile Sabiha Gökçen Havaalanı’na getirildi. Buradan da Kandıra Devlet Hastanesi morguna konuldu. Şehit er Ümit Balkan’ın cenaze töreni yarın öğlen namazına müteakip Akıncı köyü camide yapılacak. Cenazesi Akıncı köyü mezarlığında yol kenarına hazırlanan şehitliğe defnedilecek. Kandıra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Nejdet Mete, şehitlik yapım çalışmalarını Kandıra Belediyesi ile ortaklaşa başlattı.