Şehit olan er 3 ay önce mezar yerini ayırtmış

Şırnak’ta meydana gelen çatışmada şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Mükremin Başaran'ın, ‘şehit olacağını hissettiği için’ mezarını hazırladığı ortaya çıktı.

Jandarma Komando Onbaşı Mükremin Başaran’ın şehit olduğu haberi, ailesini yasa boğdu. Haymana’nın Oyaca beldesinde yaşayan Vedat ve Meryem Başaran’ın tek çocuğu olan Başaran’ın, tezkeresine 4 ay kala şehit olduğu öğrenildi. Çiftçilikle uğraşan baba Vedat Başaran, oğlunun şehit olacağı haberini önceden beklediklerini söyledi. Oğlunun 3 ay önce izne geldiğini belirten baba Başaran, şöyle konuştu: “3 ay önce izne geldiğinde, belde mezarlığında kendisiyle aynı adı taşıyan dedesinin mezarını ziyaret etti. Ziyaretin ardından bize, ‘Baba dedemin mezarının yanında benim de mezarımı kazın, her an şehit olabilirim’ dedi. Biz de oğlumun bu sözleri üzerine dedesinin yanında mezarını kazdık. Her telefonda şehit olacağı haberini bekliyorduk. Demek ki bugüne kısmetmiş. Mükremin, dünyada tutunduğum tek evladımdı. Acısını yüreğime gömmekten başka çarem yok. Vatan sağ olsun…” Acılı anne Meryem Başaran ise şehit annesi olmaktan her zaman gurur duyacağını belirterek, “Bir hafta önce oğlumla telefonda konuşmuştuk. Bugün şehit olduğu haberini aldık. Acılıyız…” ifadelerini kullandı.

Bu arada, şehit askerin yakınları ve arkadaşları, Başaran’ın ailesinin yaşadığı evin çatısına büyük bir Türk bayrağı astı. Beldede düğün evlerinin çatısına Türk bayrağı asma geleneği bulunduğunu belirten şehit askerin yakınları, “Oğlumuzun şehit olması da bizim için bir düğün günüdür. Çünkü onu vatana kurban verdik.” diye konuştular. Şehit Başaran’ın cenazesinin, bugün Oyaca beldesinde düzenlenecek törenle toprağa verileceği kaydedildi.