Şehit polise tören düzenlendi

Şehit edilen polis için cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze töreninden sonra şehidin naaşı memleketi Kırıkkale’nin Keskin ilçesine defnedilmek üzere Türk Hava Yolları ile Ankara’ya gönderildi. 2000 yılında göreve başlayan şehit polis Serdar Özkılınç’ın 2005 yılından bu yana Özalp ilçesinde görev yaptığı ve bekar olduğu bildirildi.

Van Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu, 6. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Naim Babüroğlu, Van İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hamit Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, İl Emniyet Müdür Vekili Cemil Zafer, ilçe kaymakamları, hakim ve savcılar, daire amirleri, askeri erkan, emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Niyazi Tanılır, terör örgütü tarafından yapılan hain saldırılar sonucunda 3 günde 14 şehit verildiğini hatırlatarak, herkesin yüreğinin yandığını söyledi. Tanılır, vatan müdafası için, memleketin birliği ve beraberliği için, cumhuriyetin bekası için verilen şehitlerin kanının karşılıksız kalmayacağını dile getirdi. Tanılır, “Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Hiçbir dava terör için gerekçe olamaz. Terör sadece bize yönelmiş bir tehdit değildir. Bütün dünyanın en önemli sorunu artık küresel terördür. Küresel terörden en çok sıkıntı çeken ülkelerin başında bizim ülkemiz gelmektedir. Bütün dünya milletlerinin bu ortak teröre karşı birleşmesi gerekir. Artık terörün uluslar arası politika olarak kullanılmaktan vazgeçilmesi, terörün tüm ülkelere karşı bir tehdit olduğu bilincine varması ve buna karşı tüm ülkelerin ortak hedefte birleşmesi gerekmektedir. Terörün uluslar arası destekleri çökertilir ve finans kaynakları kurutulursa terör hiçbir zaman başarılı olamayacaktır” dedi.

Tören il Müftüsü Osman Artan’ın yaptığı dua ile sona erdikten sonra şehidin naaşı memleketine gönderilmek üzere cenaze aracı ile havaalanına götürüldü. Şehidin naaşı omuzlardan cenaze aracına götürülürken meslektaşları gözyaşlarını tutamadı.