Şehitler gözyaşları arasında uğurlandı

Erzincan'ın Sansa Deresi mevkiinde yüksek gerilim hattına çarpan askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 4 subay 1 astsubay için 3. Ordu Komutanlığı Karargah binasında askeri tören düzenlendi.

3’üncü Ordu Komutanlığı’ndan havalanan ve içinde 6 kişinin bulunduğu OH tipi askeri helikopter, Erzincan’a 45 kilometre uzaklıktaki dağlık bölgede yüksek gerilim hattına çarptı.

Hızla irtifa kaybeden helikopter yere çakıldı ve yanmaya başladı. Helikopterin düştüğünü gören köylülerin güvenlik güçlerine haber vermesi üzerine bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Kazada helikopterde bulunan 6 kişiden Topçu Albay Ömer Bora (Merzifon), Piyade Yarbay Suat Coşkun Alp (Ankara), Kara Pilot Yüzbaşı Yusuf Ziya Erten, Kara Pilot Teğmen Rafet Özsoy ve Teknisyen Astsubay Çavuş Fatih Ayhan şehit düşmüştü.

5 şehit için Erzincan 3. Ordu Komutanlığı’nda askeri tören düzenlendi. Törene Erzincan Valisi Ali Güngör, AK Parti Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya, 3. Ordu Komutanı Orgenerel Orhan Yöney, askeri ve sivil erkan’ın yanı sıra şehit yakınları katıldı.

Ambulanslar ile tören alanına getirilen şehitler omuzlarda taşınarak tören alınına götürüldü. Tören alanına gelen şehit yakınlarından bazıları gözyaşlarına hakim olamazken bazıları da fenalık geçirdi.

Saygı duruşunun yapılmasının ardından, şehitlerin özgeçmişleri okundu. Helikopter kazasında şehit düşen Topcu Albay Ömer Bora’nın oğlu Rıza Berker Bora gözyaşlarına hakim olamayarak, “Babam gibi bende albay olacağım.” dedi.

Fenalık geçiren şehit yakınlarından Yaşar Türkmen’e ise görevli sağlık personeli tarafından sakinleştirici iğne yapıldı. Fenalaşan şehit yakını Türkmen, daha sonra ambulansa konularak tören alanından götürüldü.

Şehitlerin özgeçmişlerinin okunmasının ardından askeri törene katılanlar şehitlerin tabutlarının önünden geçerek selam verip, şehit yakınlarına başsağlığında bulundu. Şehitlerin naaşları daha sonra tören alınından omuzlarda taşınarak ambulanslara götürüldü.

Erzincan Askeri Havalanı’na ambulanslarla götürülen şehitlerden Topçu Albay Ömer Bora Merzifon, Piyade Yarbay Suat Coşkun Alp Ankara, Kara Pilot Yüzbaşı Yusuf Ziya Erten, Kara Pilot Teğmen Rafet Özsoy ve Teknisyen Astsubay Çavuş Fatih Ayhan’ın naaşları askeri uçakla Malatya’ya gönderildi.

Malatya 2. Kara Havacılığı Komutanlığı’nda düzenlenecek ikinci bir törenin ardından, Yüzbaşı Erten’in cenazesinin Ankara’ya, Teğmen Özsoy’un cenazesinin Bursa’ya ve Astsubay Ayhan’ın cenazesinin Konya’ya gönderileceği bildirildi.

Öte yandan kazada yaralı olarak kurtulan Üsteğmen Cemal Kamacı ise Erzincan Devlet Hastanesi’nden askeri ambulans uçakla Ankara Gülhane Tıp Akademisi’ne (GATA) götürüldü.