Şeker hastalarına yeni umut

Amerika'da bir grup bilim adamı, Şili biberinin şeker hastalığının tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor.

Bazı doktorların ve bilimadamlarının vücudun sinir sisteminin şeker hastalığına yakalanmasını tetikleyebileceğini açıklaması ve acı biberin sinir sistemine etkisi ile ilgili bağlantılar, bilim adamlarını biberin şeker tedavisi yönünde kullanılma ihtimalini araştırmaya yöneltti.
Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü ve Toronto Çocuk Araştırma Hastanesi’nden bilim adamlarınca gerçekleştirilen çalışma için şeker hastalıklı deney farelerine “capsaicin” kapsülleri enjekte edildi. Daha önce pankreastaki acı hissi ile ilgili sinir hücrelerinin tedavisinde faydalı olduğu belirlenen “Capsaicin”, Şili biberindeki aktif madde olarak biliniyor. Deney farelerindeki şeker hastalığının enjeksiyondan sonra büyük ölçüde tedavi edilmesi araştırmacıları şaşırttı.

Bu sonucun ayrıca tip 1 şeker hastalığının vücudun bağışıklık sistemi hücrelerinin pankreasa saldırması ile oluştuğu yönündeki genel kanıya ters düştüğü bildirildi. Yani pankreasın düzgün çalışabilmesi için sinir sisteminin de sağlıklı olması gerekiyor.

Sinir hücrelerinde ortaya çıkan problemlerin astım ve Crohn hastalığı birçok farklı hastalığa sebep olduğu son yıllardaki araştırmalarda ortaya çıkarılmıştı.