Şeker hastalığı cinsel sorunlara yol açıyor

Prof.Dr. Tamer Tetiker, şeker hastası (Diyabetes Mellitusta) erkek hastaların yaklaşık yarısında değişik şiddette erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) rahatsızlığına rastlanıldığını söyledi.

Tetiker, hastalığın yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilediğini kaydetti. Diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerinin kontrolsüz bir şekilde yüksek seyretmesi; sonrasında ortaya çıkan sinir harabiyeti ve damarlarda meydana gelen daralmanın ereksiyon bozukluklarına sebep olduğunu vurgulayan Tetiker, ayrıca kişinin yaşının ileri olması, sigara içmesi, tedavi edilmemiş hipertansiyonu ve yüksek kolesterol değerleri olmasının da sorunun oluşumunda kolaylaştırıcı rol oynadığını bildirdi.

Hastaların tedavi amacı ile kullandıkları bazı tansiyon ilaçları ve kolesterol düşürücü ilaçların da ereksiyon kusurlarına neden olabileceğine dikkat çeken Tetiker, yine özellikle genç diyabetlilerde organiz bir bozukluk olmaksızın, psikolojik gerekçelerden ilerde benzeri problemlerinin yaşanabildiğine işaret etti. Bu ayrımı yaparken öykünün son derece önem kazandığını anlatan Prof.Dr. Tamer Tetiker, “Psikolojik nedenlerle sorun ani başlar. Çok şiddetlidir. Ancak hastalarda gece yada sabahın erken saatlerinden kendiliğinden ereksiyon oluşabildiği öğrenilir. Organik nedenlerle olanda ise ereksiyon bozukluğu yavaş başlar ve zaman içinde ilerler. Gece ereksiyonları yoktur, partnere göre yanıt değişmez.” dedi.

Ülkede hala cinsel konuların tabu olarak görüldüğü ve konuşulmaktan kaçınıldığını dile getiren Prof. Dr. Tetiker, bazen de hekimler hastayı değerlendirirken ereksiyon ile ilgili problemleri ihmal ettiğini açıkladı. Ereksiyon bozukluğunun tedavisi için öncelikle uzaklaştırılabilir faktörlerin belirlenip dışlamak gerektiğine işaret eden Tetiker, bunlar arasında en önemlisinin kan şekeri kontrolünün çok iyi bir hale getirilmesi olduğunu belirtti. Ayrıca sigara ve alkol kullanımının kısıtlanması, düzenli fizik aktivitelerinin yapılması, alınan ilaçlardan ereksiyon bozukluğu yapma ihtimali olanların diğerleri ile değiştirilmesini isteyen Tetiker, bu önlemlere rağmen hastalığı devam eden bireylerde ağızdan alınan ilaçlarla bozukluğun önemli ölçüde giderilebildiğini vurguladı.

Uygulanan tedavi ile hastaların yüzde 60-70 kadarında ereksiyon sıkıntılarının önemli ölçüde düzeldiğini hatırlatan Tetiker, söz konusu ilaçların mutlaka bir uzman hekimin kontrolünde kullanılmasını önerdi. Özellikle nitrat grubu (kalp damarlarını genişleten) ilaçların tercih edildiği olgularda bu hapların kesinlikle kullanılmaması uyarısında bulunan Tetiker, şunları söyledi: “Yeni kalp krizi geçirenler, ciddi kalp yetmezliği olanlar, bazı kalıtımsal göz hastalığı olanlarda bahsedilen ilaçları almamalı. Bazı tansiyon düşürücü ilaçların birlikte kullanımıda tansiyonun çok aşırı düşmesine neden olabilir. Bu nedenle tansiyon ilacı kullanımında dikkatli olunmalı. Ayrıca Çukurova bölgesinde sık tüketilen greyfurt suyu ilaç ile birlikte alındığında etkinin istenmeyen bir şekilde uzamasına neden olur.”

Ağızdan alınan ilaçların etkili olmadığı durumlarda başka yöntemlere de başvurulabaliceğini kaydeden Tetiker, uygulanan hiç bir tedaviye cevap alınmayan hastalarda ise tedaviye penil protezlerin kullanılabileceğini aktardı. Yapılan araştırmalarda ereksiyon bozukluğu olan hastaların çoğunda kalp damarlarında daralma ve nefropati olarak adlandırılan diyabete bağlı böbrek hastalığı görüldüğünü ifade eden Prof.Dr. Tamer Tetiker,”Yani sertleşme sorunu olan diyabetik hastalar, hiçbir yakınmaları olmasada böbrek ve kalp-damar hastalıkları açısından tetkik edilmelidirler. Sonuç olarak erektil disfonksiyonlu hastaların yaklaşık yüzde 80’inde tedavi imkanları mevcut. Hastalar ereksiyon sorunlarını mutlaka hekimleri ile paylaşmalıdırlar.”diye konuştu.

Erektil disfonksiyon nedir?

Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık); partnerleri tatmin edecek şekilde bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyonun olmaması yada sürdürülmemesi halidir.