Şeker kalp ve tansiyon hastalarına ‘diyetinizi bozmayın’ uyarısı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önder Pamuk, Ramazan ayı boyunca terbiye edilen metabolik dengenin üç günlük bayramda bozulmaması gerektiğini söyledi. Dr. Pamuk, düşen metabolizma hızının, geniş aile yemekleri, tatlı tüketiminin artışı, bir ay sevilen ve uzak kalınan çok sayıda besini kısa sürede tüketme arzusu ile bozulduğunu kaydetti.

İKÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pamuk, “Bayramın bir adının da ‘Şeker Bayramı’ olarak da geçmesi nedeniyle tüketilen tatlılar ve hamur işleri, Ramazan ayında verilen kiloların hızla geri alınması riskini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca, basit şeker dediğimiz kan şekerini hızla yükselten gıdalar ve yağlı yiyeceklerin alınmasıyla birlikte şeker hastalarının hayati tehlike oluşturan şeker komalarına girme oranları artmaktadır. Ayrıca, kalp ve tansiyon hastalarında da ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.” dedi.

“DİYETE BAYRAM ARASI MOLA VERMEYİN”

Diabetik hastaların, diyetlerini bozacak gıdalardan mutlak suretle kaçınmasını isteyen Yrd. Doç. Dr. Pamuk, aşırı tüketimin sindirim sistemine de hazımsızlık, şişkinlik hissi oluşturarak zarar verdiğini söyledi. Pamuk, şeker, kalp ve tansiyon hastalarının sürdürdükleri diyete bayram süresince de devam etmelerinin önemine vurgu yaptı. Pamuk, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulması, süt ürünleriyle yapılmış tatlı, meyve tüketimi alışkanlığının kazandırılması gerektiğini kaydetti.

“SÜTLÜ TATLILARI, LİFLİ GIDALARI TERCİH EDİN”

Yrd. Doç. Dr. Pamuk, “Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Misafirlere ağır tatlılar ikram etmekten kaçınarak, mevsim meyvelerinin sunumu sağlıklı olacaktır. Aşırı tatlı yeme isteği olan durumlarda glisemik indeksi düşük olan gıdalar tercih edilmelidir. Bunun için bir bardak yağsız süt, şeftali veya 3-4 erik ya da kayısı ve 8-10 adet findik ya da birkaç ceviz veya beyaz peynir, tahıl ekmeğinden yapılmış bir tost, açlık hissi ve aşırı tatlı tüketiminin önlenmesine yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

Bayram süresince sıvı alımının arttırılarak, günde yaklaşık 1.5-2 litre su içilmesi tavsiyesinde bulunan Pamuk; öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmesi gerektiğini vurguladı. Pamuk, “Metabolizma hızının artırılması için düzenli fiziksel egzersizler yapılmalı, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizlere zaman ayrılmalıdır. Sağlıklı beslenme ve egzersizi yaşantımız boyunca devam eden bir alışkanlık haline getirmeliyiz.” şeklinde konuştu.