‘Şeker pancarından bio-etenol üretilmesi sözkonusu’

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şeker pancarından bio-etenol üretilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Bazı ziyeret ve incelemelerde bulunmak üzere Rize’ye gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Rize Valiliği, belediye ve partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Ziyaretlerine valilikten başlayan Eker, Vali Enver Salihoğlu ile makamında bir süre görüştü. Burada basın mensuplarının soruların cevaplayan Bakan Eker, ‘Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mehmet Azmi Aksu’nun TBMM Kamu İktisadi Teşekkülleri Komisyonu’na ‘AB uyum çerçevesinde Avrupalılar’ın 4 yıl içerisinde pancar fiyatını kademele olarak düşürme kararı aldığı, ülkemizde de zaman içerisinde büyük oranda fiyat indirimi görüleceği, bu konuda şimdiden tedbir alınması gerektiği’ şeklinde bilgi verdiği yönündeki soruya; “Bundan 4-5 sene sonraki şeker fiyatlarını bizim şimdiden tahmin etmemiz mümkün değil. O günün şartlarında çeşitli faktörlerin de etkisi ile oluşacak alternatif üretim kaynakları şekillenecektir. Mesela, şu günlerde biliyorsunuz nişastabazlı şeker üretimi söz konusu, şeker kaşımışından, pancarından üretimi söz konusu. Belki bir kaç sene sonra başka bio teknolojik unsarar devreye girecek. Onun için şimdiden ne olacak demek çok anlamlı değil.” diye cevap verdi.

“Elbetteki bizim de bir sistemimiz var” diyen Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz pancar üretim sistemine dayalı olarak bunu sürdürüyoruz. Bundan sonra da piyasanın elverdiği ölçüde bu mekanizma devam edecek. Çünkü, şeker parcarı üretimi bizim için sadece şekerden ibaret değil. Aynı zamanda bunun yan ürünlerinden de istifade ediyoruz. Hatta şimdi şeker pancarından bio-etenol üretilmesi söz konusu. Ve bio-etenol’ün de bir enerji olarak otomobillerde kullanılması söz konusu. Dolayısı ile hergün devreye yeni bir ürün giriyor. Biz de bunları göz önüne alarak, şeker pancarı üreticisini bunlardan en iyi şekilde istifade etmesi için destekliyoruz.”

‘YAŞ ÇAYIN FİYATI EN UYGUN ŞEKİLDE OLACAK’

‘2006 yılı yaş çay sezonu yaklaşıyor. Yaş çay fiyatı ile ilgili çalışmalar ne durumda?’ şeklindeki soruya Bakan Eker, “Önümüzdeki günlerde bu açıklanır. Tabi bunun bir maliyeti, hesabı var. Hazinenin ödeme durumu var. Ona göre bir değerlendirme yapılır ve en uygun fiyat verilir. Bu da önümüzdeki günlerde açıklanır.” dedi. Türkiye’ye kaçak çay girdiği ve bundan özel sektörün mağdur olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Eker, “Türkiye’de çayın en büyük üreticisi Çaykur’dur. Çaykur iyi faaliyet yaptığı, kendini yenilediği, ürün çeşitliliğine gittiği ve bunu iyi pazarladığı taktirde gördüğünüz gibi durumu gittikçe daha iyi duruma geliyor. Demekki burada iyi yönetim, iyi işletmecilik ve iyi pazarlama ile bu sorunlar halledilebiliyor. Aynı şartlar özel sektör için de geçerlidir. Tabii kaçak çay giriyorsa bunun denetimi daha etkin bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuda ilgili devlet kurumları gerekeni yapıyor ve yapmaya da devam edecektir.” diye cevap verdi.

Kaçak çayın Türkiye’ye PKK üzerinden sokulduğu şeklindeki iddialara ise Bakan Eker, “O bir iddiadır. Benim bu konuda kesin birşey söylemem doğru değil. Ama kaçak nereden gelirse gelsin aynı muameleye tabidir. Dolayısıyla bir şekilde denetlenmesi lazım. Biz de bu konuda ilgili kurumlarla birlikte gerekeni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Valilik ziyaretinin ardından belediye ve partisinin il başkanlığını ziyaret eden Bakan Eker, daha sonra Çaykur Genel Müdürlüğü’ne geçti.