Şekerbank’tan 30 seneye varan konut kredisi

Şekerbank, iştiraklerinden Şeker Finans'ın da temin ettiği 200 milyon dolar değerinde Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC) kaynağının da bulunduğu bir portföy ile 30 seneye varan vadede konut kredisi sundu.

Şekerbank, iştiraklerinden Şeker Finans’ın da temin ettiği 200 milyon dolar değerinde Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC) kaynağının da bulunduğu bir portföy ile 30 seneye varan vadede konut kredisi sundu.
Alt ve orta gelir gruplarına hitap eden kredi, ikametgâh amaçlı kullanılacak konutlara yönelik olacak.
Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada sektörde bulunan 20 senelik kredinin fazla kullanılır olmadığını vurguladı. Uygun fiyatlamanın ardında 200 milyon dolarlık 25 sene vadeli OPIC kaynağının yer aldığını aktaran Uluşahin, bununla esnek ve uygun ödeme imkanı vaat ettiklerini belirtti. Kaynağın kendi kendini beslediğine işaret eden Meriç Uluşahin, kredinin kullandırılmasında Takasbank’ın önemli rol oynayacağını dile getirdi.
Konut kredisinin hem OPIC’ten hem de diğer finans kurumlarından devamının mümkün olacağını bildiren Şekerbank Genel Müdürü, “Tahsis aşamalarında derecelendirmeleriyle birlikte bunun önümüzdeki dönemlerde ikincil piyasalarda halkı arzını planlıyoruz.” dedi.
Kredilendirmede ortalama büyüklüklüğün 70 bin TL seviyesinde, maksimum büyüklüğün ise 450 bin TL olacağını duyuran Meriç Uluşahin, yatırım amaçlı kredi talep edenlerin müşteri portföylerinde yer almayacağından bahsetti. İhtiyacı olanlara kredi vereceklerini, orta ve alt gelir grubundaki tüketicilerin hedeflediklerini savundu.
Şekerbank şubelerinin acente görevi göreceğini, temelde krediyi Şeker Finans’ın kullandıracağını anlatan Uluşahin, şunları kaydetti:
“İştirakımız mümkün olduğu kadar minumum maliyetle krediyi uygulayacak. Hedefimiz, uzun vadeli müşteri bağımlılığıdır. Biz ticari tarafta girebildiğimiz segmente bireysel tarafta da 30 sene vadeyle onun ailesi içine girebiliyorsak, o müşteriyle bütünleşmişiz demektir. Buna tamamen toplam getiri olarak baktığımız için maliyeti kredi faizlerinde tutmamaya gayret ettik. O yüzden 30 senedeki faiz, 10 senedeki faizle aynı kategoriye gelebildi.”
Şeker Finans Genel Müdürü Bahadır Teker ise 30 seneye varan konut kredisi ile ilk defa ev alacak insanlara yardım etmeyi hedeflediklerini belirtti. Konut sektöründeki büyümeye temas eden Teker, Türkiye’de sunulan konut kredilerinin yüzde 35-40’ı kapsadığını, bu gelir dilimindeki insanların aylık 2 bin-3 bin lira kredi ödeyebileceklerini dile getirdi. Öte yandan ulaşılamayan yüzde 60 gibi bir kesim bulunduğunu ifade etti.
Teker, ”Biz, bu krediyle vadeyi uzatarak yaklaşık iki alt dilime daha inebiliyoruz. Yani halkın yüzde 60’ını bir şekilde konut sektörü segmentinde finans sektörünün içine girecek hale getiriyoruz.” dedi.
Geliri itibari ile finans kurumlarından konut kredisi talebinde bulunamayanların sayısının 16 milyona tekabül ettiğini ileri süren Bahadır Teker, ”Türkiye’de ortalama 150 bin TL gibi değerlerde ev alımı söz konusu. 70 bin lira kredide 30 senelik vadede aylık 681 liradan bahsediyoruz. Bu çok daha ulaşılabilir bir rakam.” ifadelerini kullandı.
Şeker Finans Genel Müdürü, konut kredisinin ‘kiraya son konut kredisi’, ‘taksit azaltan konut kredisi’ ve ‘tadilat kredisi’ olmak üzere 3 ayrı türünün bulunduğunu, tadilat kredisinin 20 sene vadeli olacağını duyurdu.
Kredinin aylık faizinin yüzde 0,94 seviyesinde olacağına işaret eden Bahadır Teker, ”Faizi bu oranda tutarak bir miktar kendimizden baskılamış olacağız. Ufak bir dosya masrafı var. Bununla aylık faiz yüzde 1 civarında. Dolayısıyla senelik yüzde 12-12,5’ler civarında bir faiz maliyetine denk geliyor.” açıklamasında bulundu.
Kredilendirmeye basit, klasik, sabit faizli mortgage kredisiyle başlayacaklarından bahseden Teker, önümüzdeki dönemde bunu artırabileceklerini ekledi.