Sektörün açılmazsa yumurtalar imha edilecek

Afyonkarahisar'da yumurta üreticilerinin, hastalık nedeniyle depolarda biriktirdiği yumurta sayısının 50 milyona ulaştığı belirtildi.

Bu yüzdenden, üreticilerin günlük zararı 500 bin YTL.
Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Oruç, Türkiye’nin yumurta üretim merkezi olan Afyonkarahisar’da, üreticilerin yumurtasını 40 YKr’ye satması halinde bile günlük 225 bin YTL zarar ettiğini açıkladı.

Üreticinin yumurtasını satamadığı için depolarda biriktirdiğini kaydeden Oruç, yumurtadan kesilmiş çıkma tavukların da en büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Oruç, Afyonkarahisar’da tavukçuluk sektörünün kuş gribinden dolayı uğradığı ekonomik zarar ve çözüm yolları hakkında bir rapor hazırlayarak ilgililere teslim ettiklerini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kuş gribiyle ilgili düzenlenen toplantıda konuyu aktardığını dile getiren Oruç, hükümet tarafından açıklanacak destek paketini beklediklerini ifade etti.

Oruç, hazırladıkları raporda pazarı olmayan çıkma tavukların itlaf edilmesini, işletmelerin SSK, vergi ve elektrik giderlerinin kuş gribi krizi aşılıncaya kadar ötelenmesini talep ettiklerini aktardı. Oruç, önlemlerden bazılarını şu şekilde sıraladı: “Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin tavuk üreticilerine, elinde bulunan mısırı vadeli satmalı, sektöre yönelik düşük faizli ve uzun vadeli kredi sistemi oluşturulmalı. Tavukçuluk sektörüne yönelik büyük bir tehdit oluşturan köy tavukçuluğunun AB standartlarında yapılmasına yönelik kanuni düzenlemeler yapılmalı.”

Yumurta üreticisi Hayri Genellioğlu da, Afyonkarahisar’da tavuk ve tavuk ürünleri imal eden işletmelerde kuş gribi hastalığının görülmediğini dile getirdi. Yumurta ve tavuk sektörünün perişan bir durumda olmasından yakınan Genellioğlu, “Bizim bölgemizde hastalık mevcut değil. Çiftlik üretimleri gönül rahatlığıyla tüketilebilir” dedi. Genellioğlu, tavukçuluk sektörünün zor günler geçirdiğini belirterek, sektörün trilyonlarca lira zarar ettiğini kaydetti.