Sel baskınlarına son

Bakan Pepe: “Meriç ve Tunca nehirlerinin taşmasından kaynaklanan sel baskınları önlenecek

İki günlük çalışma ziyareti için dün akşam Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Bulgaristan Çevre Cevdet Çakırov ile bu sabah ikili bir görüşme yaptı. Görüşmede, ”iki ülke çevre bakanlıkları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi”, ”aşırı yağışlar sonucu Meriç ve Tunca nehirlerinin taşmasından kaynaklanan sel baskınlarının önlenmesi ve ”Karadeniz’deki kirliliğe karşı alınacak ortak önlemler” konuları üzerinde duruldu. Ziyaretin hedefin Bulgaristan’ın Avrupa Birliği müzakereleri sürecinde, çevre konusunda karşılaştığı zorluklar hakkında bilgi almak ve diğer çevre konularını karşılıklı ele almak olduğu belirtildi.

CİHAN’a özel açıklamalarda bulunan Bakan Osman Pepe, görüşmede, Avrupa Birliği (AB) üyeliği ile ilgili müzakereleri tamamlayan Bulgaristan’ın bu esnada ne gibi zorluklarla karşılaştığını, gerçekleştirdikleri projeleri ve Avrupa fonlarının ne miktarda kullanıldığı ve müzakerelerin başından sonuna kadar bakanlık çalışanlarının nasıl bir strateji izledikleri gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Aşırı yağışlar sonucu Tunca ve Meriç nehirlerinin taşması sonucu Trakya bölgesinin sular altında kalması konusuna da değindiklerini kaydeden Bakan Pepe, bu konuda Devlet Su İşleri Genel Müdürü’nün birkaç gün önce Sofya’da temaslarda bulunduğunu ve bu sorunun çözümü için çok mesafe kat edildiğini kaydetti.

Ayrıca Türkiye, Bulgaristan ve Romanya çevre bakanlarının İstanbul’da bir araya gelerek Karadeniz’in kirliliğinin izlenmesi ve Tuna nehrinden gelebilecek riskler konusunda ortak bir çalışma yapılmasının kararlaştırıldığı ifade eden Pepe, öte yandan biyolojik çeşitlilik ile ilgili olarak ortak projelerin yapılması konusunda hemfikir olduklarını sözlerine ekledi.

Çevre ve Orman Bakanı Pepe ve beraberindeki heyet, Türk Haya Yollarının tarifeli seferiyle bu akşam Türkiye’ye dönecek.