Sel felaketinin faturası kabarık

Samsun'da aralıksız yağan sağanak yağmur sonrasında meydana gelen sel felaketinin yol açtığı maddi zararın 1,5 milyon YTL olduğu belirtildi.

28 köyün ve 125 bin dekarlık tarım arazisinin selden zarar gördüğünü tespit eden İl Kriz Masası yetkilileri, zarar boyutunun ise yaklaşık 1.5 milyon YTL civarında olduğunu kaydetti. Zarar tespit çalışmalarına hava şartlarındaki olumsuzluk nedeniyle yeni başladıklarını ifade eden yetkililer, kesin rakamın çalışmaların tamamlanmasından sonra belli olacağını kaydetti.

Sağanak yağışla başta Türkiye’nin en önemli tarım ovalarından biri olan Çarşamba olmak üzere Terme ve Ayvacık ilçelerinde büyük maddi zarar meydana geldi. İlçelerin yüksek kesimlerindeki yerlerde bulunan çok sayıdaki ev ve iş yeri su baskınına uğradı. Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında 45 ev ile 79 iş yerinin selden zarar gördüğü öğrenildi. İlçelere bağlı köylerde ise dere ve nehir yataklarında bulunan yerleşimlerin kayma tehlikesi bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca 125 bin dekarlık tarım arazisi, sel sebebiyle kullanılamaz hale geldi. Sel sebebiyle yolu kapanan 22 köyden 18’inin yolu açıldı.

Samsun Valiliği Kriz Masası’nı oluşturan Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, TEDAŞ, Türk Telekom, İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ile kaymakamlık ve belediye ekipleri, selden zarar gören Terme, Çarşamba ve Ayvacık İlçesi’nde yaptıkları çalışmaları hızlandırdı. Olası bir sağanak yağışa karşı Merzifon’daki askeri birlikte bir askeri helikopater hazır bulunduruluyor. Hasan ve Suat Uğurlu barajlarındaki su, kontrollü olarak tasfiye ediliyor. Çalışmalarda öncelikle heyelan sesebiyle kapanan köy yollarını açma faaliyetlerine öncelik veren İl Kriz Masası ekipleri, diğer yandan da yıkılan köprüleri onarmaya çalışıyor. İlçe ve belde belediyelerinden vatandaşlara yönelik bilgilendirme ve uyarı anonsları yapılan afet bölgelerinde, elektrik ve telefon bağlantıları yeniden kurulmaya çalışıldığı belirtiliyor. Şuana kadar 50’ye yakın köyde elektrik ve telefon bağlantısı kesik durumda. Samsun Valiliği’nden alınan bilgiye göre kriz masası ekipleri, ikinci bir emre kadar 24 saat çalışmalarını aralıksız sürdürecek.

İl Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ekipleri, sende kaybolan Köroğlu Camii İmamı Ali Akbaş’ı bulmak için yoğun çaba harcıyor. Terme’nin Kesikkaya Köyü’nde toprak kayması sonucu yaralanan Fatma Orhan (54) isimli bir kişi ise Terme Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Doktorlar, Orhan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. 1967 yılında sonra ilk defa böyle büyük bir selle karşılaşan Terme, Çarşamba ve Ayvacık İlçeleri’ndeki zararın karşılanması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Samsun Valiliği’ne 500 bin YTL’lik ödenek gönderdiği açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker’in tarım arazilerindeki zarar tespitinin tamamlanmasından sonra gerekli yardımı göndereceğini söylediğini belirtti.

Samsun Valiliği Kriz Masası’ndan sorumlu vali yardımcısı Mustafa İngenç, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, çalışmaylar hakkında bilgi verdi. İngenç, “Kriz Masası ekiplerin yaptığı çalışmalar sonucunda Çarşamba’da ve Ayvacık’ta 2’şer olmak üzere 4 köy hariç toplam 24 köy yolu ulaşıma açıldı. Şu anda elektirik ve telefonu olmayan köy yok. Terme ilçesinde su tasfiye çalışmaları devam ediyor hayat normale döndü. Eekili ve dikili alanlarda mısır, fındık ve soya olmak üzere 125 bin dekar arazi su baskınına uğradı. Bu alanlarda hasar tespiti devam ediyor. Bundan sonra köylerde alt yapı çalışmaları üzerine çalışma yapaçağız.” dedi.